26/12/2025
Фонд декарбонізації України - дієвий інструмент на шляху досягнення кліматичних цілей
Під час кліматичної конференції ООН СОР30 у Бразилії, що відбулася у листопаді 2025 року, Україна представила другий Національно визначений внесок нещодавно схвалений Кабінетом міністрів України — скорочення викидів парникових газів більш ніж на 65% до 2035 року порівняно з 1990 роком. Роком раніше, у червні 2024 року, було схвалено Національний план з енергетики та клімату (НПЕК) України до 2030 року. Це стратегічний документ, що визначає цілі та заходи для декарбонізації, підвищення енергоефективності та енергетичної безпеки, інтегруючи в Україні енергетичну та кліматичну політику відповідно до вимог ЄС.
Разом з тим, усім зрозуміло, що досягти декарбонізації економіки та стимулювати перехід до низьковуглецевого розвитку можливо лише за наявності відповідних механізмів та інструментів. І вони в Україні в останні роки з’явилися. Більш того, вже демонструють вражаючі результати. Мова йде про Державний фонд декарбонізації та енергоефективної трансформації України, який акумулює частину надходжень з податку на СО2 та акціонерне товариство «Фонд декарбонізації України», що надає пільгові кредити та лізингове обладнання, в якості державної підтримки для реалізації енергоефективних проєктів.
Дуже позитивно оцінюють результати діяльності Фонду та наявні досягнення і народні депутати України, які у 2023 році підтримали ініціативу по створенню унікального для України фінансового механізму - Державного фонду декарбонізації та енергоефективної трансформації України.
Зокрема, Голова Комітету Верховної Ради України з питань енергетики та ЖКП Андрій Герус вважає, що Фонд зараз робить гарну роботу, «взяв хороший темп» та має непогані результати.
💬«Фонд декарбонізації гарно розпочав свою роботу і вже, фактично, в перший рік своєї роботи показав непогані результати. Це перш за все тому, що він запропонував продукти, які дійсно цікаві бізнесу, цікаві підприємствам, цікаві організаціями, цікаві споживачам енергії. Ці продукти допомагають проінвестувати в те, щоб бути більш енергоефективними та в те, щоб споживати менше енергії і в те, щоб робити менше викиди», -заявляє Андрій Герус, говорячи й про кліматичний внесок Фонду.
Голова енергетичного комітету прогнозує, що фінансові продукти, які зараз пропонує Фонд декарбонізації України, будуть користуватися попитом і в майбутньому, тому що зараз з’являється багато технологій, які можна впроваджувати в установах та на підприємствах за рахунок здешевленого цільового фінансування.
В свою чергу, Голова Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування Олег Бондаренко, оцінюючи результати діяльності Фонду декарбонізації України, робить акцент на питаннях кліматичної політики.
💬«Національний план з енергетики та клімату – це великий документ, який ставить завдання усім державним установам, усім державним органам влади, на багато років вперед. І саме діяльність Фонду декарбонізації, це той інструмент, за рахунок якого цей Національний план з енергетики та клімату виконується найкращим чином. Дійсно декарбонізація, енергозбереження, енергоефективність, зменшення викидів вуглецю, зменшення забруднення та запобігання змінам клімату — це ті напрямки роботи всіх інституцій, державних інституцій, громад та бізнесу, які мають здійснюватися цілеспрямовано, постійно і згуртовано. От саме в діяльності таких установ, як Фонд декарбонізації і прослідковується та згуртованість і можливість об'єднання з зусиль між всіма інституціями. Так що за рахунок саме діяльності Фонду декарбонізації, я думаю, що ми зможемо побачити великі результати щодо виконання Національного плану з енергетики та клімату», - підкреслив Голова Комітету з питань екологічної політики та природокористування.
Окрім того, Олег Бондаренко бачить перспективу масштабування Фонду та чималий потенціал.
Зі свого боку, коментуючи результати діяльності Фонду на кінець 2025 року, голова Держенергоефективності Ганна Замазєєва відмітила системність та прозорість роботи інституції.
💬«Фонд декарбонізації України системно відповідає за надання державної фінансової підтримки на енергоефективні заходи та заходи з декарбонізації. Також, діяльність фонду робить внесок в імплементацію Європейської Директиви, де підкреслюється показова роль державних будівель у досягненні енергоефективності. Тож, на сьогодні, Фонд декарбонізації України це та інституція, яка поєднує надання державної фінансової підтримки на енергоефективні заходи, повний контроль за цільовим використанням наданих коштів, контроль за зобов'язаннями по зменшенню енергоспоживання та зменшення викидів парникових газів, а також контролює, що кожен реалізований проєкт відповідає Нацплану з енергетики та клімату – конкретно вимірам «декарбонізація» та «енергоефективність», - підкреслила Ганна Замазєєва.
Детальніше про оцінку та результати діяльності Фонду в контексті виконання кліматичних цілей України на нашому офіційному сайті 👉 https://bit.ly/3N3tj5X