17/03/2025
Čo mnohí klienti nevedia a môže ich to prekvapiť !
PZP ? Ak by to nebolo povinné, tak by som zbytočne nevyhadzoval peniaze ..... asi takto uvažujú mnohí ľudia na Slovensku. Veď neplatičov PZP je naozaj dosť ..... ALE, ČO SI MNOHÍ NEUVEDOMUJÚ A ZREJME TO ANI NEVEDIA:
Po nehode, ak sú zranené osoby a potrebujú ošetrenie, liečenie a sú potom na PN, tak vznikajú náklady zdravotným aj Sociálnej poisťovni. No a tieto poisťovne si ich REGRESOM vymáhajú od škodcu, teda od vinníka nehody !
Naozaj som si to overoval v praxi a veľa vodičov o tom NEVIE ! Myslia si, že tieto vzniknuté náklady a peniaze sa jednoducho ich netýkajú. Že to poisťovne platia zo svojho, veď predsa ľudia platia odvody 😅
Nuž, malá štatistika: (VšZP) sa v minulom roku vrátila časť z peňazí, ktoré uhradila za poskytnutú zdravotnú starostlivosť. Ide o 4,8 milióna eur, ktoré jej museli spätne preplatiť poistenci, a to nielen jej vlastní.
"Najväčšiu časť z regresných náhrad, až 2 223 výziev, tvorili príjmy za zdravotnú starostlivosť poskytnutú poistencom pri poškodení zdravia v dôsledku dopravných nehôd. Boli v sume 2 375 192,97 eur," uviedla hovorkyňa VšZP Dana Gašparíková (zdroj:sme.sk)
Nie, zdravotné poisťovne ani Sociálna poisťovňa tieto náklady neplatia zo svojho. Ak je známy vinník dopravnej nehody, pýtajú si potom peniaze od neho. No a ak má PZP a neporušil pravidlá (alkohol, drogy a pod.), regres zaplatí jeho poisťovňa.
PZP nie je zbytočné poistenie, ako si mnohí myslia. Je to veľmi dobre nastavené poistenie, ktoré chráni ako poškodeného, tak peňaženku vinníka ! 👍