15/05/2025
Niektoré spracovanie hypotekárneho úveru je prechádzka ružovou záhradou a iné zase maratón niekoľkomesačných príprav, manažovania procesov ako geometrický plán, príprava kúpnych zmlúv, vyhotovenie znaleckých posudkov, získanie vyjadrení od obce a pod.
Aktuálne mám na stole prípad, kde klient nepoužíva/nemá mail. Na nehnuteľnosti, ktorú sa rozhodol kúpiť je ťarcha vo forme vecného bremena a okrem peňazí na kúpu potrebuje aj prostriedky na vyplatenie úverov, ktoré už teraz má. Teda je potrebné najprv upratať ťarchu z listu vlastníctva, následne s právnikom vyladiť kúpne zmluvy, tiež vymyslieť stratégiu na splatenie aktuálnych záväzkov a vyriešiť financovanie. To všetko osobne alebo telefonicky, keďže mailom nevyriešime v tomto prípade všetko čo potrebujeme. Aby toho nebolo málo, na záver ešte v poisťovni vybaviť spárovanie platby za poistenie nehnuteľnosti, keďže klient neurobil úhradu správne.
Ďalší prípad je o kúpe domu, kde predávajúci je pozbavený svojprávnosti. Komunikácia prebieha medzi klientom, realitnou maklérkou, oprávnenou osobou, ktorá zastupuje predávajúceho, znalcom a bankou. Do procesu nám vstupujú aj ďalší záložcovia, jeden je v domove dôchodcov a druhý našťastie plne spolupracuje :) Tu potrebujeme správne zadefinovať 4 rôzne účely úveru, a to kúpa, rekonštrukcia, splatenie úveru a bez dokladovania účelu. Následne doložiť všetky potrebné doklady. Kupujúca je SZČO, teda tam bola potrebná aj kontrola daňového priznania. Vybavili sme daňový úrad, prekonzultoval som procesy na súde, dohodol skrz realitnú maklérku termíny podpisov a zabezpečenie potrebných dokumentov k opatrovníctvu, zozbieral informácie k vyplácaným záväzkom, zabezpečil znalca a následne všetko vyriešil s bankou. Klienti navštívili pobočku banky raz na vopred dohodnutý rezervovaný termín, bez čakania.
Tretia chuťovečka je o klientovi, ktorý chce stavať dom na pozemku za domom jeho rodičov. Tu som v procese od samého začiatku. Teda najprv vymyslenie postupu, aby celú výstavbu mohol realizovať bez vlastných zdrojov a aby sme ešte splatili záväzky, ktoré už má. Najprv konzultácia ku geometrickému plánu a vysvetlenie geodetovi, nech plán nedáva zapísať - nezabudnúť na dôležitú vec - vyňať časť parcely na prístupovú cestu, aby klient mal zabezpečený prístup k svojmu pozemku za domom. Následne zabezpečenie znalca. Konzultácia s právnikom ohľadom kúpnych zmlúv. Konzultácia k vyňatiu pôdy pod domom, aby klient neplatil dane za stavebný pozemok z celej parcely, ale iba tam, kde bude dom. Teraz nasledovala žiadosť do banky, kde opäť klient živnostník musí mať v poriadku daňové priznanie. Jeho účtovníka poznám, veľmi super chalan, komunikácia bezproblémová. Máme všetky dokumenty čo potrebujeme. Žiadosť do banky zadaná, tentoraz 3 účely: kúpa, refinanc a bez dokladovania účelu - informatívny účel - výstavba. V napätí očakávame verdikt schvaľovateľa, podľa ktorého zistíme ako sa vyspal, či v noci niečo bolo alebo nebolo a či je pred dovolenkou alebo už po dovolenke :)