18/03/2025
Róm vykorisťuje Róma: Takto vyzerá novodobé otroctvo!
Za odrobenú hodinu zinkasujú 9€. Robotníkom z toho zaplatia iba 3€. Zvyšných 6€ si nechajú…
Od Vás: Viem, že mnoho ľudí na Slovensku vníma Rómov z tých najchudobnejších osád na východe krajiny za lenivcov, ktorí len parazitujú na sociálnom systéme. Sama som však stretla množstvo takých, ktorí pracujú a chcú žiť lepšie. Len. Predstavte si to na moment.
Narodíte sa v rómskej rodine napríklad v takej Richnave. Elektrina, voda, proste základné veci, nič z toho pre vás nie je každodennou samozrejmosťou. Doma hovoríte výlučne rómsky. So slovenčinou sa prakticky stretnete až v škole, ktorú ledva nejak vychodíte. Jazyk väčšiny v podstate ovládate len pasívne. Chcete sa zamestnať, len ako. Nikto vás nato nepripravil. Neznalosť aktívneho používania slovenčiny to ešte viac komplikuje. Naviac “gádžom” podvedome nedôverujete. Od malička ste sa z ich strany väčšinou stretával len s predsudkami, povýšenectvom a rasizmom.
Zrazu však vo vašej osade zastaví auto, vystúpia Rómovia a povedia, že všetko vybavia, len poďte robiť. Bratislava, západné Slovensko, či iné krajiny Európskej únie. Nemusíte sa o nič starať. Odvezú vás, dovezú, zariadia potrebné doklady…. Pomocné práce na stavbe, zametanie miest, úprava zelene, kosenie… Jazyk nie je potrebný, vo vašej partii bude vždy jeden, ktorý rozumie a vysvetlí vám čo a kde treba robiť. Kto by odolal? Hlavne keď ste už dlho nezavadil o nejakú serióznejšiu prácu. Idete. Vaša odmena sa pohybuje okolo tri eurá za hodinu. Stále lepšie ako nič. Bývate v najchudobnejších ubytovniach, či v unimobunkách. Osem ľudí natlačených na sebe na malom priestore niekde na Zlatých pieskoch. Radšej robíte od svitu do mrku, len aby ste nahnal hodiny.
Asi takýto osud bol aj Feriho, ktorého som pred časom spoznala v Bratislave. V oranžových montérkach pravidelne zametal ulicu aj pred naši domom. Keďže moja babička z otcovej strany bola Rómka, ovládam rómčinu a tak som sa mu prihovorila. Postupne sme sa začali zdraviť, prehodili pár viet, neskôr som sa dozvedela ako vlastne funguje, kto ich vozí do Bratislavy, ako prišiel k tejto práci. Tri euro mi pripadali málo a tak som sa o to začala viac zaujímať. Nakoniec som zistila, že firma, ktorá si ich najíma, platí firme Rómov, ktorá ich vozí do Bratislavy, až 9 euro za každú odpracovanú hodinu za každého pracovníka. Chápate? Niekto vám berie 66,66 percenta z odmeny za vašu prácu, lebo ju vybavil?
Keď vidím, aké nezmyselné programy jednotlivé vlády podporili státisicami eur na integráciu Rómov, kladiem si otázku - nebolo by ľahšie podporiť nastavenie systému, aby zabranil takémuto parazitovaniu na práci iného. Asi uznáte, že 66,66 percenta z vášho platu je nechutné zneužívanie.