04/04/2020
TOTO MÔŽE V ČASE KORONAVÍRUSU ZACHRAŇOVAŤ ŽIVOTY: OD 1.APRÍLA JE ZÁCHRANÁRSKA ULIČKA ZÁKONNOU POVINNOSŤOU🚨
➡️Záchranárska ulička bola doteraz nepísaným pravidlom. Jej vytvorenie je už zákonnou povinnosťou. Od 01.04.2020 je účinná novela zákona o cestnej premávke, ktorá hovorí jasne:
ℹPri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvoma jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom. Pri vytváraní záchranárskej uličky je na nevyhnutne potrebný čas vodič vozidla oprávnený vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané, ak tým neohrozí iného účastníka cestnej premávky. Záchranársku uličku môže použiť len vodič vozidla s právom prednostnej jazdy, alebo vodič vozidla zabezpečujúci odstránenie následkov dopravnej nehody alebo inej mimoriadnej udalosti; vodičovi iného vozidla je použitie záchranárskej uličky zakázané.“.
❗Zneužitie záchranárskej uličky je porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, sankcia do 300 eur, a zákaz činnosti do 2 rokov❗
👮♂️Vodiči pamätajte, že každý z nás sa môže ocitnúť v situácii, kedy pomoc bude potrebovať čo najskôr. Včasným vytvorením záchrannej uličky zvýšime šance na prežitie tých, ktorí by sa pri nehode ťažko zranili a včasným odstránením následkov nehody sa zároveň skráti čas sprejazdnenia diaľnice.
TOTO MÔŽE V ČASE KORONAVÍRUSU ZACHRAŇOVAŤ ŽIVOTY: OD 1.APRÍLA JE ZÁCHRANÁRSKA ULIČKA ZÁKONNOU POVINNOSŤOU🚨
➡️Záchranárska ulička bola doteraz nepísaným pravidlom. Jej vytvorenie je už zákonnou povinnosťou. Od 01.04.2020 je účinná novela zákona o cestnej premávke, ktorá hovorí jasne:
ℹPri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvoma jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom. Pri vytváraní záchranárskej uličky je na nevyhnutne potrebný čas vodič vozidla oprávnený vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané, ak tým neohrozí iného účastníka cestnej premávky. Záchranársku uličku môže použiť len vodič vozidla s právom prednostnej jazdy, alebo vodič vozidla zabezpečujúci odstránenie následkov dopravnej nehody alebo inej mimoriadnej udalosti; vodičovi iného vozidla je použitie záchranárskej uličky zakázané.“.
❗Zneužitie záchranárskej uličky je porušením pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, sankcia do 300 eur, a zákaz činnosti do 2 rokov❗
👮♂️Vodiči pamätajte, že každý z nás sa môže ocitnúť v situácii, kedy pomoc bude potrebovať čo najskôr. Včasným vytvorením záchrannej uličky zvýšime šance na prežitie tých, ktorí by sa pri nehode ťažko zranili a včasným odstránením následkov nehody sa zároveň skráti čas sprejazdnenia diaľnice.