22/02/2022
Ako reagujeme na informácie o zvyšovaní úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch a úveroch na bývanie? Moje motto: No stress !
Krásny deň priateľa,
nakoľko aktuálna situácia a požiadavky zo strany klientov na zodpovedanie otázky či sa máme obávať zvyšovania úrokových sadzieb na poskytované úvery určené na bývanie alebo spojené s nehnuteľnosťami som sa rozhodla v krátkom článku zhrnúť všetko podstatné a čo nás čaká v nasledujúcom období.
Na začiatku by som rada spomenula, že téma zvyšovania úrokov tu bola otvorená už pomerne dlho, 2-3 roky a hovorilo sa o nej ešte pred nástupom Korona krízy. Pandémia mierne spomalila túto problematiku tým, že pracovné miesta boli obmedzené a ekonomika mala kolísavú tendenciu podľa opatrení. Ako to v ekonomike a v rámci financií je na „bežnom poriadku“ raz si h**e a raz dole čoho bolo odrazom aj zvyšovanie cien energií , tovarov a služieb, vysoká miera inflácie a zároveň aj neskutočné výnosy na investíciách v roku 2022.
Slovenská republika ako aj jej bankový systém podlieha Európskej centrálnej banke, ktorá rozhoduje o nasledujúcich krokoch, ktoré sa v rámci hypotekárneho trhu udejú. Možno sa pýtate ako môže ECB mať vplyv na slovenský trh s hypotékami? Jednoducho – sme v Európskej únii a máme prijaté Euro ako svoju menu a to ovplyvňuje celkový chod našej ekonomiky a prispôsobujeme sa aktuálnej situácii, ktorá sa v rámci ECB deje a bude v nasledujúcom období bude diať.
Média vypustili včera informáciu o zvyšovaní úrokových sadzieb na hypotekárnych úveroch a tým vyvolali v ľuďoch otázky či sa máme báť alebo je to iba prirodzený proces, na ktorý sme sa tak dlho pripravovali? Ako média dokážu poskytovať informácie a prečo nepovedia „všetko“ je nástrojom ako v ľuďoch vyvolať strach a pocit neistoty. Do akej miery sa necháme ovplyvňovať touto formou poskytovania odpovedí?
Samozrejme po konkurenčnom boji, ktorý banky v roku 2020-2021 zvolili tým, že sa predbiehali o čo najnižší úrok pre klienta až to dospelo k historicky najnižšiemu úroku na trhu 0,36% je pre nás zarážajúce prečo by sme mali platiť tak veľa za požičané peniaze banke od nového roka?
Každá akcia má svoju reakciu a tou bolo, že si veľa krát klienti neuvedomili, že v rámci eurozóny máme ešte stále pomerne „najlacnejšie“ požičané peniaze.
Ako to na záver zhrniem? : Banky aktuálne mierne upravujú svoje úrokové sadzby nakoľko tento faktor bol už dávno zodpovedaný, že sa udeje. Strach o to či nové úrokové sadzby budú príliš vysoké je neopodstatnený a zbytočný, nakoľko banky zároveň aj so zvyšovaním sadzieb zavádzajú NOVÉ doby fixácie v historických číslach na 10 -20 rokov so vždy nízkou úrokovou sadzbou!
Pre mojich klientov mám vždy telefón zapnutý pre prípadné otázky či to má vplyv aj na už poskytnuté úvery alebo iba na nové a čo v prípade ak máme krátku dobu fixácie alebo sme už hypotéku riešili dávnejšie v minulosti a končí nám aktuálne fixácia úroku.
Prosím nepodliehajte panike, ale radšej sa opýtajte svojho finančného poradcu alebo ak žiadneho nemáte samozrejme sa viete obrátiť aj na mňa a rada s Vami preberiem túto problematiku a ako z nej dokázať vyťažiť MAXIMÁLNY PROSPECH PRE VÁS !!!
Ďakujem za prečítanie článku a prajem príjemný utorok keď už tu máme tento unikátny dátum 22.02.2022