08/12/2021
Astazi m-am gandit sa va povestesc despre avantajele investitiilor versus economisirea traditionala.
In timp ce bancile ofera 1,9% pe an la depozite pe un an , la RON si 0.01% la EUR pe persoana fizica.
Toate acestea in conditiile in care inflatia raportata la RON la luna octombrie 2021 este de 7.94%. Astfel, dobanda care se primeste acopera doar o parte infima din inflatie. Economisind, se pierde 7.56% pe an din valoarea banilor.
Facand investitii constant, fara riscuri majore, luna de luna … in timp, o parte din economiile tale se vor aduna intr-un portofoliu de instrumente financiare (actiuni, obligatiuni etc.). Astfel, faptul ca inflatia este de 8% (vezi pe BNR) si tie iti plateste banca 0.4% pe an nu te mai afecteaza.
In schimb, daca tu ai toate economiile sau mare parte din economii in depozite, conturi curente, bani la saltea etc.atunci ai simtit deja, simti si vei simti din ce in ce mai mult pierderea puterii de cumparare a banilor tai.
Astfel, din nou, si inca si mai mult ca inainte, “savers are losers” (cei care economisesc pierd).
Aceasta tendinta nu cred ca este intentionata. Nu cred ca vrea cineva ca tu sa iti dizolvi economiile usor si sigur. Pur si simplu dobanzile reduse, sub inflatie, sunt o procedura prin care autoritatile (din tarile care conteaza, dar si din Romania) vor sa stimuleze economia.
Adica vor ca tu ori sa cheltuiesti, ori sa investesti, nu vor sa lase banii sa balteasca in depozite si conturi curente. Banii care baltesc nu produc nimic. Banii care circula produc plus valoare in economie.
Acum este alegerea ta ce vei face cu banii tai. Alternativele sunt:
1. Ii lasi sa se devalorizeze usor si sigur la banca;
2. Ii cheltuiesti;
3. ii investesti.
Daca preferi totusi sa ii investesti, macar sa o faci smart si in cunostinta de cauza.
In acest sens, incerc sa vin in ajutorul tau.
Pentru detalii ma puteti contacta in privat.