06/11/2025
Bank Spółdzielczy w Tarnowskich Górach zawsze w gotowości!
Dwa tygodnie temu 85-letnia tarnogórzanka padła ofiarą wyłudzenia „na policjanta”. Metoda ta była i jest często wykorzystywana przede wszystkim wobec osób starszych, a opiera się na wzbudzeniu zaufania u ofiary poprzez podszywanie się pod funkcjonariusza policji czy prokuratora. Oszust informuje telefonicznie ofiarę, że jej środki są zagrożone i w celu ich zabezpieczenia powinny być jak najszybciej wypłacone i przekazane w ręce „funkcjonariusza” czy też przelane na „bezpieczne konto”. Pani, której przytrafił się ten incydent, na szczęście w porę poinformowała Policję w Tarnowskich Górach, która podjęła błyskawiczne kroki w celu ujęcia sprawców. Nasz Bank także miał w tym przedsięwzięciu swój udział. Jak mówi Pan Podkomisarz Kamil Kubica: "Współpraca między Policją i obywatelami, a także przedstawicielami różnych instytucji lub podmiotów gospodarczych przy eliminowania zjawisk przestępczych jest kluczowa. Obowiązkiem każdego obywatela jest reakcja na przypadki łamania prawa. I tym samym nie było inaczej, dlatego serdecznie dziękujemy za ogromne zaangażowanie i współpracę przy przedsięwzięciu, który zakończyło się zatrzymaniem sprawcy przestępstwa.”.
Zawiadamiamy Państwa o tej sprawie, żeby uczulić każdego na podobne sytuacje. Bank NIGDY nie prosi przez telefon o pieniądze ani dane do konta. Co zrobić w takich i podobnych przypadkach?
- nie przekazywać żadnych danych ani pieniędzy
- jak najszybciej zakończyć rozmowę
- nie oddzwaniać na podejrzany numer
- zadzwonić na prawdziwy numer 112 lub odwiedzić najbliższy komisariat i zgłosić próbę wyłudzenia pieniędzy
- poinformować bliskich, szczególnie osoby starsze, o takich metodach oszustwa.
Wszelkich informacji na temat cyberbezpieczeństwa udzielą Państwu pracownicy Banku Spółdzielczego w Tarnowskich Górach.
Dziękujemy Policji w Tarnowskich Górach za przeprowadzenie sprawnej akcji zatrzymania przestępców, którzy teraz czekają, by usłyszeć zarzuty.
Więcej informacji:
https://www.facebook.com/share/p/17FwUsdijg/
Tarnogórscy kryminalni zatrzymali w ubiegły piątek trzy osoby, które metodą „na policjanta” wyłudziły od tarnogórzanki kilkadziesiąt tysięcy złotych. Kolejna próba oszukania starszej mieszkanki Tarnowskich Gór skończyła się dla nich zatrzymaniem. Decyzją sądu cała trójka trafiła już do aresztu. Grozić im może nawet do 8 lat więzienia.
Więcej:
https://tarnowskie-gory.policja.gov.pl/k26/informacje/wiadomosci/424282,Oszukiwali-metoda-na-policjanta.html
Policja Śląska
Polska Policja