12/01/2016
Kilka słów do użytkowników materacy p/odleżynowych pneumatycznych.
Pamiętajcie, że napełnienie komór ustawiamy według wagi chorego, im cięższy pacjent, tym mocniej wypełniamy komory, ale komory w trakcie wypełnienia nie mogą być zbyt twarde. Na pompie jest specjalne pokrętło, które reguluje wypełnienie komór, metodą prób i błędów możecie ustawić odpowiednią twardość, pamiętajcie chory też ma tu coś do powiedzenia, to jemu ma być wygodnie.
Aby materac służył jak najdłużej, trzeba też pamiętać o kilku ważnych zasadach: kiedy sadzacie chorego, obracacie na boki czy wykonujecie toaletę, materac należy wyłączać, ponieważ
w trakcie kiedy ciężar chorego naciśnie na wypełnioną, pojedynczą komorę np. podczas obracania, może dojść do rozerwania takiej komory i macie po materacu.
Materac myjemy letnią wodą z detergentem w płynie. Nie używamy żadnych substancji szorujących, ani żrących. Materaca też nie dezynfekujemy środkami typu spirytus salicylowy a tylko środkami odpowiednimi do zmywania powierzchni z tworzyw sztucznych. Do mycia używamy miękkiej ściereczki a nie szorstkiej gąbki do naczyń czy twardej szczotki, aby nie uszkodzić powierzchni materaca.
Pompę materaca przecieramy lekko wilgotną ściereczką, uważamy aby nie była za mokra. Pamiętajcie wyłączać pompę
z gniazdka, jeśli chcecie ją powycierać, nawet taką tylko zwilżoną ściereczką. P***A W TRAKCIE PRACY JEST POD NAPIĘCIEM!!!!
Chorego nie kładziemy bezpośrednio na materacu. Przykryjmy go cienkim kocykiem a na wierzch kładziemy prześcieradło, może być takie nawet podgumowane. Ważne, aby ta warstwa, na której leży chory nie była za gruba, bo wtedy działanie materaca nie będzie efektywne.
Jeśli będziecie przestrzegać tych prostych zasad materac będzie służył długo i efektywnie.
I jeszcze jedna sprawa dotycząca zapobiegania odleżynom. Skóra chorego nie może być wysuszona –skórę nawilżamy, natłuszczamy, może być do tego używana zwykła oliwka dla dzieci. W trakcie toalety chorego wszystkie newralgiczne miejsca tj. kość krzyżowa, plecy, pośladki, łokcie, pięty łopatki rozcieramy spirytusem(chorych nowotworowych nie oklepujemy) a następnie mocno wcieramy oliwkę. Dlatego błagam wywalcie ten pewien biały krem który gdzieś w aptece wam polecono, oraz wszystkie inne substancje zawierające czynniki wysuszające jak np. cynk
To tyle na dziś gdybyście chcieli abym tu umieściła jakieś inne rady i wskazówki piszcie co was nurtuje a ja postaram się wam pomóc