Projekt Świętokrzyskie Powiat Ostrowiecki

Projekt Świętokrzyskie Powiat Ostrowiecki Dołącz do naszego zespołu, wspólnie zaprojektujmy nasze miasto i powiat.

Zapraszamy do udziału w Europaragedon 2019
18/08/2019

Zapraszamy do udziału w Europaragedon 2019

EUROPARAGEDON 2019 is coming...💪💪💪

Już za 4️⃣ tygodnie odbędzie się III Festiwal Aktywności Fizycznej Osób Niepełnosprawnych - Europaragedon 2019. Czeka nas rywalizacja na międzynarodowym poziomie 💪🇪🇺🇭🇷🇬🇷🇮🇹🇵🇱

Zawodnicy z Polski, Chorwacji, Grecji i Włoch będą zmagać się ze sobą m.in. w badmintonie, biegach, bocci, tenisie stołowym, łucznictwie i innych grach sprawnościowych. Wszystko w duchu fair play 🎾 Całe wydarzenie uświetni piknik integracyjny 🍰

W trakcie rozgrywek sportowych w miasteczku medycznym będzie można zasięgnąć porad specjalistów w zakresie konsultacji terapeutycznych i rehabilitacyjnych. Ponadto będzie można przeprowadzić badania profilaktyczne.

1️⃣4️⃣🔘0️⃣9️⃣Stadion Lekkoatletyczny, ul. Leszka Drogosza 1, Miasto Kielce. Bądźmy tam razem‼️‼️

Wszystkich chętnych do udziału oraz wolontariuszy zapraszamy do zgłaszania się. Więcej informacji⬇️⬇️

http://projektswietokrzyskie.pl/europaragedon/

Od dawna z różnych stron docierają do nas informacje o trudnej sytuacji w OSP. Postanowiliśmy dokonać analizy tego co si...
02/06/2019

Od dawna z różnych stron docierają do nas informacje o trudnej sytuacji w OSP. Postanowiliśmy dokonać analizy tego co się dzieje i doszliśmy do wniosku, iż to prawda. Przeczytajcie i powiedzcie nam czy nasza
ANALIZA SYTUACJI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ OSP jest właściwa. Czekamy na komentarze i opinie zwłaszcza te od strażaków ochotników.

Nasza analiza:

Od dawna, narastają trudności w funkcjonowaniu jednostek ochotniczych straży pożarnych w Polsce. Wprowadzono w przepisach dotyczących OSP szereg zmian, oczywiście pod hasłami rozwoju i unowocześniania, ale de facto - po pierwsze, absolutnie nie przystających do realiów, w jakich funkcjonują strażacy ochotnicy, po drugie zaś - komplikujących ich działalność tak bardzo, że może to spowodować daleko idące konsekwencje, z samolikwidacją wielu jednostek włącznie.
Czy oznacza to, że to koniec ochotniczych straży pożarnych?
Niestety, wydaje się to coraz bardziej realne.
Czy możemy na to pozwolić, czy wolno nam dopuścić do upadku tej wspaniałej ochotniczej siły, imponującej służby, pięknych idei i wartości, które strażacy zawsze nieśli i wciąż niosą na swoich sztandarach?
Jako Stowarzyszenie kłądące nacisk na zagadnienia społeczne, Projekt Świętokrzyskie postanowił rozpoznać i przeciwstawić negatywnym tendencjom i działaniom, które utrudniając działalność społeczną strażakom. Chcemy ocalić to, co niesie ze sobą OSP - "Bogu na Chwałę, Ludziom na Pożytek".

1️⃣. SPRAWOZDANIA FINANSOWE
Od 1 stycznia 2019 r. wszystkie jednostki OSP mają obowiązek składać deklaracje CIT-8 do Urzędu Skarbowego wyłącznie za pomocą środków komunikacji elektronicznej zgodnie z przepisami Ordynacji podatkowej. (art. 27 ust. 1c ustawy o CIT).
Jednostka niewpisana do rejestru przedsiębiorców KRS (np. OSP wpisana wyłącznie do rejestru stowarzyszeń KRS) ma obowiązek sporządzania sprawozdania finansowego wyłącznie w postaci elektronicznej oraz opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym, zgodnie z zapisami ustawy o rachunkowości.
Oznacza to, że sprawozdanie musi być sporządzone w formie jednego pliku, który można zapisać i odczytać za pomocą programu komputerowego. Takie sprawozdanie musi być podpisane podpisem elektronicznym przez osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych, i kierownika jednostki, a jeżeli jednostką kieruje organ wieloosobowy - przez wszystkich członków tego organu.
Powyższe stanowisko sprawia, że wszyscy członkowie zarządu OSP zobowiązani są do uzyskania możliwości składania podpisów elektronicznych zaufanych.
Jest to utrudnianie życia i działalności jednostkom OSP, w których zarządy liczą od 5 do 9 członków. Niektóre małe jednostki, gdzie zarządy stanowią członkowie w wieku 50+, mogą nie posiadać wiedzy, umiejętności i technicznych możliwości (internet, poczta elektroniczna, itd.) do takich czynności. Duże problemy sprawia techniczne opracowanie jednego pliku z kilku dokumentów finansowych do wysłania (przy użyciu domowego skanera nie jest to możliwe). Ta sprawa nie dotyczy wyłącznie jednostek OSP ale i innych stowarzyszeni.

W całej tej sytuacji konieczne jest, aby umożliwić tysiącom małych organizacji pozarządowych (w tym OSP), niewpisanym do rejestru przedsiębiorców, możliwość składania sprawozdań finansowych w wersji papierowej. Jeżeli władze państwowe uznają jednak, że takie sprawozdania mogą być składane w wersji elektronicznej, to wskazane jest umożliwienie podpisania takich wersji tylko jednym podpisem.


2️⃣. ŚRODKI FIRM UBEZPIECZENIOWYCH

Ustawa z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (DzU z 2017 r. poz. 736 i 1169), rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 30 czerwca 2017 r. w sprawie rozdziału środków finansowych przeznaczonych wyłącznie na cele ochrony przeciwpożarowej (DzU z 2017 r. poz. 1317).

Na podstawie ustawy zakłady ubezpieczeń przekazują Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej 10% sumy wpływów uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia. Połowę z otrzymanych środków finansowych Komendant Główny PSP przeznacza dla jednostek OSP, drugą połowę dla: jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, jednostek organizacyjnych Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, zakładowych straży pożarnych, zakładowych służb ratowniczych, gminnych, powiatowych i miejskich zawodowych straży pożarnych, terenowych służb ratowniczych i innych jednostek ratowniczych.
Do 2017 roku 5% środków było do dyspozycji Związku OSP RP. Teraz Komendant Główny PSP ma w ręku wszystkie środki. Jednostki OSP mogą ubiegać się o dofinansowanie, ale sporządzanie wniosków stało się dużo bardziej złożone i nastręcza wielu problemów.

Wcześniej jednostka OSP (każda, również spoza KSRG czyli Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego) składała wniosek o dofinansowanie na opracowanym druku w formie prostej tabelki. Obecnie procedura jest bardzo skomplikowana: opracowanie potrzeb, wniosek, umowa, podpisanie umowy, rozliczenie.
Poza tym, aby uzyskać dofinansowanie ze „środków ubezpieczeniowych”, należy złożyć wniosek do komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej za pośrednictwem właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej z opinią właściwego terytorialnie komendanta powiatowego (miejskiego) PSP. Są to wymagania określone we wcześniej przytoczonych przepisach, a wnioski złożone w innym trybie nie są rozpatrywane. Wymaga to osobistej, kilkukrotnej wizyty członków Zarządu jednostki OSP w komendach PSP.
Wreszcie podkreślić należy także fakt, że Zarząd Wojewódzki oraz Zarządy Powiatowe Związku OSP RP lepiej wyczuwały problemy i potrzeby poszczególnych OSP, ze względu na bieżący kontakt, składane raporty OSP, niż komendanci PSP poszczególnych szczebli.

Dofinansowanie przez środki ubezpieczeniowe za pośrednictwem PSP można pozyskać zakupując wyłącznie sprzęt określony w wytycznych Komendanta Głównego – np. ubranie bojowe (koloru żółtego) wg wzoru KG – koszt ok. 3800 zł.
Związek OSP dofinansowywał zakup innych, również dopuszczonych ubrań, np. wytwórni polskich firm za ok. 1700 zł. Niejednokrotnie małe jednostki OSP uzupełniały ubrania kupując z pozyskanych środków przez kolejne lata po jednej sztuce ubrania (1700 zł). W chwili obecnej za kwotę 3800 zł mogą starać się jedynie o ubranie nowe – żółte, co spowoduje, że większość ubrań w jednostce będzie koloru czarnego, a pojedyncze – żółte (które zresztą są kompletnie niepraktyczne - bardzo szybko się brudzą, a co za tym idzie - równie szybko się niszczą z powodu częstego prania).
Zakup dokonywany jest na podstawie zamówień w różnych firmach (problem z wymianą asortymentu), przed zmianą przepisów można było osobiście z magazynów wybrać np. buty, mundury i wymienić na miejscu.
Nowe przepisy wprowadziły także brak dofinansowania i możliwości zakupu mundurów wyjściowych przez strażaków.

3️⃣. OBOZY MDP

Poza tym z tych środków (5% od firm ubezpieczeniowych) Zarządy Wojewódzkie Z OSP RP od ponad 20 lat organizowały i dofinansowywały obozy dla dzieci z Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych.
Zarząd Wojewódzki OSP w Kielcach przez 20 lat organizował trzy obozy rocznie, w których uczetniczyło 300 dzieci. Były organizowane dwa obozy rocznie nad morzem i jeden w górach (okolice Starego Sącza). W każdym brało udział 100 osób z całego województwa, umożliwiało to poznawanie nowych przyjaciół, kontakty pozostawały na wiele lat. Była to także wymiana doświadczenia z kilkudziesięciu jednostek OSP z różnych regionów województwa.
Pozbawiony tych środków już drugi rok nie prowadzi takich obozów.
Od tego roku polecenie organizacji obozów MDP mają Komendy PSP ale…są to obozy mniejsze: TERAZ ilość uczestników to ok. 30 osób z jednego powiatu, często dzieci się już znają. Odbywają się w mniej atrakcyjnych miejscach i nie mają w programie tematyki, która pozwalała na dofinansowywanie takich obozów przez GOPS-y (wykluczenia społeczne, zagrożenia od używek…takie były tematy szkoleń i GOPS dofinansowywał). Na samo szkolenie członków MDP GOPS nie może dawać pieniędzy.

4️⃣. SZACUNEK DLA ZWIĄZKU OSP

Ogólnie, obecnie w polskim pożarnictwie pomija się Związek OSP. Przez wiele lat traktowano na równi strażaków zawodowych i ochotników, którzy przecież istnieją jako formacja dłużej, niż zawód strażaka. Strażacy zawodowi i ochotnicy byli przez władze szanowani i doceniani. Obecnie wpływy Związku OSP są coraz mocnej ograniczane, a ochotnicy - marginalizowani i spychani do roli podrzędnej wobec PSP.
Przykład znakomity to Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka.
Od wielu lat Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka były organizowane przez Komendę Wojewódzką PSP wspólnie z Zarządem Wojewódzkim ZOSP RP. LIczny był udział strażaków – przedstawicieli OSP z całego województwa, ich sztandarów i pojazdów. Ponadto, co najważniejsze, odznaczenia państwowe i związkowe dla członków OSP były wręczane właśnie na Wojewódzkich Obchodach Święta Straży – dla ochotników był to prestiż, no i poczucie doceniania, dostrzegania przez władze, jak ważną misję w społeczeństwie pełnią. Obecnie na wojewódzkich i na powiatowych obchodach ochotnicy służą jako ładne, kolorowe tło uroczystości...

Co więcej, podejmowane były już otwarte próby ośmieszania tej formacji. Wystarczy przypomnieć niedawny skandaliczny wybryk senatora z Ostrowca Świętokrzyskiego. Jarosław Rusiecki wywołał potężny skandal - zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie strażaków ochotników ze sztandarem przerobionym na tęczową flagę i figurką Świętego Floriana.

05/05/2019
29/04/2019

Kielce, dnia 29 kwietnia 2019 r.

Adresat: Pan Kamil Suchański Przewodniczący Rady Miasta w Kielcach

LIST OTWARTY

Na wstępie tego listu informuję, że nadaję tym treściom otwarty charakter, tylko dlatego, że chciałbym, aby prawda wybrzmiała w sposób powszechny, a naszą dotychczasową działalność ocenili kielczanie.
W ubiegłym roku zdecydowaliśmy się obaj na nawiązanie współpracy, której celem miała być wspólna i odpowiedzialna praca na rzecz miasta. Praca, która miała przełamywać własne ambicje i zmierzać do poprawy życia mieszkańców Kielc. Efektem tej współpracy była decyzja o wystawieniu pod szyldem Komitetu Wyborczego Wyborców Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty wspólnego kandydata w wyborach prezydenta miasta i wspólnej listy kandydatów w wyborach do Rady Miasta. Przedstawiliśmy przy okazji Dekalog programowy, który miał zostać zrealizowany w toku całej kadencji.
To wspólne przedsięwzięcie zostało bardzo pozytywnie przyjęte przez kielczan, a dzięki zaufaniu, którym mnie obdarzono, zostałem wybrany na prezydenta Kielc, zdecydowanie pokonując dotychczasowego prezydenta - Wojciecha Lubawskiego. Pan natomiast, mimo że nie udało się uzyskać samodzielnej większości w Radzie, został wybrany na stanowisko Przewodniczącego Rady Miasta.
Była to dobra podstawa do rozpoczęcia wspólnej pracy na rzecz realizacji przedstawianych w kampanii wyborczej postulatów. Z przykrością odbieram jednak, że zamiast niej stałem się wraz ze swoimi współpracownikami celem systematycznego ataku. Mimo że od samego początku pracy samorządowej mój gabinet stoi dla Pana otwarty, nie krytykuje mnie Pan twarzą w twarz, mówiąc o swoich wątpliwościach prosto w oczy, ale próbuje korespondować ze mną przy pomocy mediów i portali społecznościowych, dzieląc się swymi uwagami nie ze mną, a z opinią publiczną.
Do pewnego momentu myślałem i miałem nadzieję, że Pana działania są wynikiem braku doświadczenia samorządowego, które z upływem czasu zacznie się zwiększać i pozwoli na wspólną pracę dla Kielc. Dziś jednak dociera do mnie, że jedynym Pana celem jest realizowanie własnych ambicji, autopromocja i chęć osiągnięcia celów politycznych w tegorocznych wyborach parlamentarnych.
Smutnym przykładem takiego zachowania stało się kierowane przez Pana publiczne żądanie, bym odwołał swojego zastępcę - Marcina Różyckiego, do niedawna Pana bliskiego współpracownika. Moment, w którym się ono pojawiło, podczas rozpoczętego strajku nauczycielskiego, niepewności dotyczącej możliwości sprawnego przeprowadzenia egzaminu gimnazjalnego, egzaminu ósmoklasisty i przygotowań do egzaminu maturalnego, świadczy o chęci potęgowania chaosu, a nie próbie poszukiwania dobrych dla młodych kielczan rozwiązań. Nie miał Pan przy tym oporu wysuwania argumentu, że p. Marcin Różycki przebywa na zaplanowanym wcześniej urlopie wypoczynkowym, choć sam Pan w tym samym czasie przebywał poza granicami kraju. Mimo braku Pana zaangażowania miasto przeszło pozytywnie przez ten test, wszyscy uczniowie mogli przystąpić do egzaminów, a dzięki zaangażowaniu miejskich instytucji udało się zapewnić opiekę nad wszystkimi potrzebującymi dziećmi w czasie, kiedy nie odbywały się zajęcia szkolne.
Próbuje mi Pan dobierać najbliższych współpracowników zapominając, że prezydent miasta jest jednoosobowym organem w pełni odpowiadającym za powierzone mu przez mieszkańców obowiązki. Ustawa o samorządzie gminnym wyraźnie wskazuje, jakie stanowiska w ratuszu powinny być zajmowane za rekomendacją ze strony Rady, o czym Pan jako jej przewodniczący, mimo braku wcześniejszego doświadczenia samorządowego, powinien już doskonale wiedzieć.
Publiczne wycofywanie rekomendacji i odżegnywanie się od działań podejmowanych przez prezydenta, pod którego szyldem i przy jego nazwisku wybrany Pan został na stanowisko radnego, a później Przewodniczącego Rady Miasta u wielu kielczan już teraz rodzi pytanie czy wciąż Pan jest reprezentantem środowiska, które rekomendowało Pana do objęcia jednej z najważniejszych w mieście funkcji.
Przez długi czas starałem się nie reagować na zaczepki i medialne ataki. Najważniejsze było dla mnie odpowiedzialne przygotowanie reorganizacji Urzędu Miasta i zarządzanie nim w zastanej po poprzedniku sytuacji. To, że nie jest ona dobra, świadczą nie tylko decyzje kielczan podjęte w trakcie wyborów samorządowych, ale przede wszystkim raporty kompetentnych instytucji nadzorujących i opiniujących.
Mimo że przez wiele lat mieszkańcy byli utrzymywani w przekonaniu, że finanse samorządu Kielc są bezpieczne i pozwalają na realizowanie zadań rozwojowych okazało się, że kondycja miasta znajduje się w bardzo niebezpiecznym położeniu. Świadczy o tym zmiana perspektywy przedstawiona przez agencję ratingową Fitch, ale przede wszystkim opinia

Regionalnej Izby Obrachunkowej. O zaistniałych w poprzednich latach nieprawidłowościach mówi także bezpośrednio w swoim raporcie Najwyższa Izba Kontroli. Bez podjęcia zdecydowanych działań naprawczych realizowanie zadań własnych gminy stanie pod znakiem zapytania, a zamiast myśleć o rozwoju trzeba będzie dokonywać bolesnych cięć.
Szczególnie w takiej sytuacji oczekiwałbym od Pana realnego wsparcia. W ciągu ostatnich miesięcy nie zaproponował Pan jednak wiele, aby budować lepsze Kielce i zdobywać środki finansowe na kolejne inwestycje. Nie słyszałem, aby przekonywał Pan instytucje finansowe, Komisję Europejską czy partnerów zagranicznych do realizowania w Kielcach przedsięwzięć korzystnych dla miasta. Łatwiej jest występować w mediach czy też podejmować we współpracy z radnymi Prawa i Sprawiedliwości ideologiczne spory.
Nawet najbliżsi, dotychczasowi Pana sympatycy potrafią rozpoznać co jest dobre, a co wątpliwe. Wielu z nich dociera do mnie informując, że nie zgadzają się z Pana postępowaniem. Każda zmiana potrzebuje czasu, współpracy i zrozumienia. W Pana działaniu trudno doszukać się takich elementów.
Nie pozwolę na to, aby kreślenie przyszłości Kielc odbywało się w sposób, który Pan proponuje – poprzez jątrzenie, walkę polityczną i codzienne atakowanie mojego zaplecza. Oczekuję merytorycznych pomysłów i zaangażowania w rozwiązywanie problemów miasta.
Odpowiadam w sposób dobitny i zdecydowany, bo nie chcę tracić więcej czasu na toczenie sporu. Niedomówienia prowadziłyby do dalszej irytacji mieszkańców Kielc, którzy nie rozumieją zaistniałej sytuacji i celów, dla których można zaprzepaścić perspektywy rozwoju miasta. Nie zamierzam wchodzić w dalsze, polityczne i wyborcze polemiki z Panem. Jedyne dyskusje powinny się odbywać na sesjach rady miasta w obecności radnych i kadry zarządzającej podległych mi jednostek.
Kielce potrzebują współdziałania wielu środowisk i współpracy bez względu na pojawiające się różnice. Życiowe doświadczenia nauczyły mnie, że najlepsze efekty osiąga się wówczas, gdy złość i własne ambicje podporządkowane są dla dobra całego zespołu. A to z realnych efektów zespołowej pracy rozliczać nas będą mieszkańcy. Będziemy budować lepsze Kielce, ambitne, otwarte na Europę miasto, w którym mogą się spełniać zamierzenia bardzo wielu młodych ludzi. Ten cel wciąż pozostaje aktualny, mam gorącą nadzieję, że również dla Pana.

Z wyrazami szacunku
Bogdan Wenta Prezydent Kielc

Fotografia: Wyborcza.pl Kielce

02/04/2019

Osoby niepełnosprawne są i będą grupą społeczną o którą troszczymy się szczególnie od lat wraz z prezydentem Kielc Bogdan Wenta wystarczy spojrzeć 👉 (https://echodnia.eu/swietokrzyskie/wielki-festiwal-paragedon-2017-w-sobote-w-kielcach-wiadomosci/ar/12521910 ). Dobrze znany mieszkańcom naszego regionu Festiwal Aktywności Osób Niepełnosprawnych - - staje się międzynarodową imprezą !!! Projekt w ramach programu ERASMUS + SPORT to pierwsze tego typu działanie. Robimy to razem z innymi stowarzyszeniami z Chorwacji, Grecji i Włoch. Będziemy Was informować o przebiegu realizacji poszczególnych działań. Zachęcamy osoby niepełnosprawne do aktywności fizycznej. Zapraszamy do śledzenia profilu 👉 Europaragedon 2019 na Facebooku 🙂.

31/03/2019

Kochani Jubilaci Danuta Papaj i Leszek Papaj najserdeczniejsze życzenia – wszelkiej pomyślności i spełnienia wspólnych marzeń, niech Wam w spokoju płyną dni, a dalsze życie będzie tak piękne, jak tylko się czasem śni 🥳🥳😍😘🥂🍾

25/03/2019

Dziś prezydent Bogdan Wenta zaprezentował swój plan reorganizacji Urzędu Miasta w Kielcach. Pokazał, że nie boi się podejmować trudnych decyzji, które są ważne dla funkcjonowania urzędu ale też dla każdego mieszkańca. Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie przyjmuje przedstawione propozycje z zadowoleniem jako potwierdzenie tego, że prezydent realizuje swoje obietnice z kampanii wyborczej. Ważne, że przedstawione zmiany wynikają z analiz i dobrych rozwiązań jakie funkcjonują w innych urzędach czy miastach. Cieszą informacje o kompetencjach, wiedzy i wyszkoleniu pracowników, które to cechy po zmianie będzie można wykorzystać.



Foto. Patryk Ptak

08/03/2019

Kochane Panie, w dniu święta Waszego, życzymy Wam wszystkiego najlepszego.
Spełnienia marzeń, zadowolenia z siebie,
szczęścia i codziennego uśmiechu
oraz samych pogodnych dni.

Życzy Stowarzyszenie Projekt Świętokrzyskie.

Jutro rozpoczyna się najgorętszy, 10-dniowy okres, kampanii przed ciszą wyborczą. W tym czasie kandydaci będą chcieli pr...
09/10/2018

Jutro rozpoczyna się najgorętszy, 10-dniowy okres, kampanii przed ciszą wyborczą. W tym czasie kandydaci będą chcieli przekonać Was do swoich racji i podejmować wszelkie działania, by odmienić lub potwierdzić los, który wróżą im sondaże wyborcze. Powoli zarówno kandydujący, jak i wyborcy tracą siły na dystansie wyborczym, ale to już ostatnia prosta. Trzymajcie kciuki za naszą drużynę - DRUŻYNĘ WENTY!

; ;

Adres

Ulica Sienkiewicza 63
Ostrowiec Swietokrzyski
27-400

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Projekt Świętokrzyskie Powiat Ostrowiecki umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij