08/08/2025
W lipcu minęło 20 lat od uchwalenia przez Sejm ustawy o dopłatach państwa do ubezpieczeń upraw i zwierząt, wprawdzie była wielokrotnie nowelizowana, niestety nie spełnił założeń masowego ubezpieczenia rolników , wprawdzie rozbudowano przedmiot i zakres ubezpieczenia, ale jak dzisiaj podano tylko 17% rolników korzysta z tych ubezpieczeń.Nie
ukrywam,że od słynnej powodzi w 1997r bardzo aktywnie zaangażowałam się w budowę systemu ochrony ubezpieczeniowej dla polskich rolników, nawet , brałam udział z profesorem Hankę w recenzowaniu prac banku światowego , który miał opracować założenia tego systemu, 2001roku w kilka osób szkoliliśmy się USA, poznając ich system ubezpieczeń, który chcieliśmy zmodyfikować adekwatnie do potrzeb polskiego rolnictwa, w okresie przygotowawczym do wejścia do UE ,patrzyliśmy na system francuski.Nspisalsm na ten temat pracę dyplomową na studium podyplomowym dotyczącym Unii Europejskiej w SGH, potem wydtąpilam do Ministra Rolnictwa z inicjatywą powołania zespołu roboczego ds opracowania założeń budowy systemu ubezpieczeń w rolnictwie z dopłatą państwa.W pracach tego zespołu uczestniczył w.inn.obecny prof.Jacek Kulawik.Po wyjściu w życie ustawy z lipca 2005 i jej kolejnych nowelizacji temat ten był poruszany na wielu konferencjach i seminariach gdzie ciągle prezentowano jak dzisiaj te same wnioski ,za mało rolników korzysta z ubezpieczeń upraw i zwierząt z dopłatą państwa i upatrywano podobne przyczyny taki jak,, brak dokładnych informacji o zakresie ubezpieczenia ,brak zaufania do firm ubezpieczeniowych, brak profesjonalistów do sprzedaży ubezpieczeń oraz likwidacji szkód i wiele innych związanych z niską świadomościa rolników, chociaż jest to już kolejne pokolenie, a także kiedyś nie wykorzystywano środkow na dotację,teraz brakuje dla wszystkich i korzystają z reguły duże firmy itd ,its