Początki spółdzielczości bankowej w Kałuszynie sięgają roku 1915, kiedy to zostało utworzone Towarzystwo Parafialne Pożyczkowo-Oszczędnościowe. Na zebraniu założycielskim, które odbyło się 14 kwietnia 1916 roku ustalony został budżet w wysokości 841 rubli oraz wysokość wkładów na poziomie od 5 kopiejek do 200 rubli. Zebranie określiło również wysokość oprocentowania wkładów terminowych oraz oproce
ntowanie udzielanych pożyczek. Określono zakres obowiązków i odpowiedzialności Zarządu i Rady oraz zasady przyjmowania nowych członków. Pierwszy Zarząd towarzystwa tworzyli: ksiądz Józef Rybarkiewicz, Maria Ottowicz, Andrzej Milewski. Pomimo trudnych czasów Towarzystwo kałuszyńskie prowadziło bardzo ożywioną, jak na tamte czasy, działalność. W roku 1917 skupiało ona 61 członków, w 1919 – 160 członków, a w roku 1922 w Towarzystwie zrzeszonych było już 297 członków. Jedynie kasjer oraz stróż byli etatowymi pracownikami. Ciekawostką jest fakt, że w tamtym czasie kasa Towarzystwa czynna była jedynie jeden raz w tygodniu, w niedzielę w godzinach stricte obiadowych. Na Walnym Zebraniu, które odbyło się w roku 1922, ustalono zmianę dotychczasowego statutu Towarzystwa oraz przybrano nowa nazwę – Parafialna Kasa Spółdzielcza w Kałuszynie. Nazwa ta obowiązywała przez kolejne osiem lat, do roku 1930, kiedy to spółdzielni nadano miano Parafialnej Kasy Stefczyka w Kałuszynie. W 1930 roku Kasa funkcjonowała już we wszystkie dni tygodnia oprócz niedziel. W 1950 roku Kasa Stefczyka została przekształcona w Gminną Kasę Spółdzielczą w Kałuszynie, a następnie po sześciu latach w Kasę Spółdzielczą. W dniu 11 kwietnia 1965 roku Walne Zebranie Przedstawicieli przyjęło obowiązująca do dziś nazwę Bank Spółdzielczy w Kałuszynie. W 1994 roku Bank Spółdzielczy w Kałuszynie wystąpił ze Zrzeszenia Krajowego Banku Gospodarki Żywnościowej i z dniem 1 maja 1994 roku przystąpił jako akcjonariusz do Banku Unii Gospodarczej S.A. Na przełomie wieku sytuacja ekonomiczna Banku Spółdzielczego w Kałuszynie była na tyle zadawalająca, że bez trudu osiągnął on ustawowo wymagany poziom funduszy własnych na poziomie 300 000 euro. Jednak mając na uwadze zbliżające się terminy podwyższania progów kapitałowych do poziomu 500 000 euro w 2005 roku oraz 1 000 000 euro w 2007 roku, Bank rozpoczął rozmowy konsolidacyjne z sąsiadującymi jednostkami bankowymi. W wyniku prowadzonych rozmów z dniem 01stycznia 2001 roku Bank Spółdzielczy w Kałuszynie przyłączył dotychczasowy Bank Spółdzielczy w Kotuniu, tworząc na jego bazie Oddział. W marcu 2002 roku w wyniku połączenia się Gospodarczego Banku Południowo-Zachodniego S.A., Banku Unii Gospodarczej S.A., Małopolskiego, Lubelskiego, Rzeszowskiego, Warmińsko-Mazurskiego oraz Dolnośląskiego Banku Regionalnego S.A. i powstania Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. Bank Spółdzielczy w Kałuszynie, jako dotychczasowy udziałowiec Banku Unii Gospodarczej S.A., podpisał umowę zrzeszenia z nowopowstałym bankiem zrzeszającym, stając się jego udziałowcem.