Historia ...
powołania do życia Częstochowskiego Koła Łowieckiego pod dzisiejszą nazwą "Prawidłowego Łowiectwa", otwiera ogłoszenie, wycięte z gazety "Goniec Częstochowski" z datą 29 maja 1921 r. Zawiadamia one myśliwych, życzących sobie przynależności do Towarzystwa Prawidłowego Myślistwa aby przybyli na zebranie organizacyjne w dniu 31 maja na godzinę 8 wieczorem do Straży Ogniowej w Częstochowi
e. I właśnie na tym zebraniu narodził się Częstochowski Oddział Kieleckiego Towarzystwa Prawidłowego Myślistwa. Przy urzędowej rejestracji Koła pominięto z nazwy " Oddziału Kieleckiego" Wśród dziewięciu założycieli tego Towarzystwa byli znani i cenieni w mieście: Aleksander Włosiński i Rajmund Zawadzki. W broń strzelecką i amunicję a także jej przeglądy serwisowe, oczywiście po cenach zaniżonych, zabezpieczał właściciel składu broni przy ul. W roku 1933, jak zapisano w kronice, ustrzelono 163 kuropatwy, 205 zajęcy oraz kilkadziesiąt bażantów i królików. Po nocy okupacji, już w 1946 r. Koło liczyło 26 myśliwych a w 1958 zapoczątkowało współpracę ze szkolną młodzieżą wiejską z której udziałem organizowano coroczne konkursy pod hasłem "Każde Dziecko Przyjacielem Zwierząt" oraz "Leśne Porządki". Członkowie Koła jak zwykle, obok dokarmiania zwierząt w okresach zimowych i hodowli zagrożonego wyginięciem ptactwa leśnego celem zasilania nimi dzierżawionych terenów, zajmuje się i to skutecznie, zwalczaniem wszelkiego rodzaju kłusownictwa. W ramach odstrzałów limitowych, zarabiano także na potrzeby własne przez organizowanie w latach osiemdziesiątych polowań dewizowych. Częstymi gośćmi byli tu Niemcy, Holendrzy, Duńczycy a także sokolnicy z Austrii, oczywiście ze swoimi sokołami i innymi ptakami łownymi. Obecnie Koło liczy 46 myśliwych.