08/09/2022
Koniec naklejek kontrolnych i kart pojazdu
Już od 4 września 2022 roku przestaną być wydawane nowe naklejki kontrolne naklejane na szybę samochodu oraz karty pojazdu. Co to oznacza dla ubezpieczycieli?
Koniec naklejek kontrolnych i kart pojazdu
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo o ruchu drogowym, od 4 września tego roku kierowcy rejestrujący nowe pojazdy nie otrzymają już w urzędzie naklejek kontrolnych z numerem rejestracyjnym, nie dostaną także karty pojazdu. Naklejki przestaną być obowiązkowe, co oznacza zarazem, że również właściciele wcześniej zarejestrowanych aut będą mogli dotychczasowe naklejki z szyby swojego pojazdu odkleić.
Trzeba będzie po 4 września zerwać naklejkę, czy nie?
Jak czytamy m.in. w branżowym serwisie moto.pl, odklejenie naklejki jest dobrowolne, czyli każdy kierowca, jeśli zechce, będzie mógł nadal z nią jeździć. Co więcej, po kolejnej rejestracji pojazdu dopuszczalna będzie również sytuacja, w której numer na tablicach rejestracyjnych różniłby się od numeru na naklejce. I taka naklejka nie będzie mogła być podstawą do odmowy ubezpieczenia pojazdu przez towarzystwo ubezpieczeniowe. To wszystko dlatego, że naklejka straci ważność urzędową, czyli stanie się takim samym elementem, jak dowolna inna naklejka przyczepiona do auta przez kierowcę. Nie brakuje jednak interpretacji mówiących o tym, że po 4 września 2022 roku po przerejestrowaniu pojazdu połączonym ze zmianą numeru rejestracyjnego pozbycie się nieaktualnej naklejki powinno być obowiązkowe. Do takiego stanowiska przychyla się część mediów motoryzacyjnych.
Co ważne z naszego punktu widzenia? Zmiana w przepisach nie wpłynie na nasze procesy obsługi klientów ani w zakresie dystrybucji ubezpieczeń ani w przypadku likwidacji szkód.
Zmiany mają pozytywny aspekt dla kierowców: znikną koszty wydania karty pojazdu i naklejki. Na rządowym portalu gov.pl czytamy, że dzięki zmianie przepisów właściciele pojazdów oszczędzą podczas rejestracji samochodu osobowego (np. sprowadzonego z zagranicy) kwotę 94,5 zł (karta pojazdu – 75 zł, nalepka kontrolna – 18,5 zł, opłata ewidencyjna – 1 zł), a w przypadku rejestracji pojazdu wcześniej zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i bez zachowania dotychczasowych tablic rejestracyjnych – 19 zł (nalepka kontrolna – 18,50 zł, opłata ewidencyjna – 0,50 zł).
Teraz ciekawostka
Jest jedna sytuacja, w której kierowca otrzyma mandat za jazdę z naklejką kontrolną. Otóż, jeśli po 4 września postanowi on przenieść naklejkę w inne miejsce, to kara grozi mu w przypadku, gdy w nowym umiejscowieniu naklejka negatywnie wpłynie na widoczność podczas jazdy. W takim przypadku działa art. 97 ustawy Kodeks wykroczeń (wykroczenie przeciwko tzw. innym przepisom), pozwalając funkcjonariuszowi na wypisanie grzywny wynoszącej od 20 zł do 3000 zł. Warto o tym wspomnieć klientom.