30/10/2021
#"katásnaknemkellkönyvelő" #
Hangzik sokszor a mondat. A számlázó programok is szeretik úgy hirdetni magukat, hogy "kata segéd funkcióval" könyvelő már nem is kell.
Mérhetetlenül zavar, és már nem tudom szó nélkül hagyni, mert rengeteg kárt okozhat egy ilyen tévhit az ügyfelek számára. Mindenkinek kellene könyvelő, akiben megbízik és együtt dolgoznak, a könyvelő nem ellenség, épp ellenkezőleg, de miért is lenne fontos? Szeretnék egy kis segitséget adni hozzá.
Az ingyenes számlázók valóban figyelik a kata keretet, de az adótörvényeket, kata törvényt, és rájuk vonatkozó egyéb törvényeket nem! És arról is kevesen tudnak, hogy a számláikat legalább le kellene menteni pdf-ben, mert év váltás után már nem tudják megtenni bizonyos számlázók ingyenes verziójában. Ha elmulasztják és év közben nem foglalkoztak vele, igen csak gondok lesznek a bevételi nyilvántartással és a bevallások leadásával.
Nem csak a kata keretet kell figyelni, a helyes számlázásnak is vannak szabályai, nem mindegy milyen teljesitési dátumot adnak meg.
Sokszor tapasztalok olyat, hogy bár alanyi áfa mentes a vállalkozó, mégis szerepel a számlán a "pénzforgalmi áfa elszámolás", ha az elején rosszul vannak beállitva a paraméterek, sajnos az összes számla hibás lesz.
Esetleg lemarad a "kisadózó" szöveg vagy hagyományos tömbben számláztak, de nem jelentették le az online felületen, vagy nem jól kötötték össze a számlázót az online rendszerrel, nem kevés büntetésre számithatnak.
Azt is kevesen tudják, hogy katásként az iparűzési adóban több lehetőség közül lehet választani, érdemes számolgatni, melyik a kedvezőbb.
Kata kereten kívül figyelni kell még az alanyi áfa mentes keretre (melynek figyelési módja eltér a kata keret figyelési módjától), az idei évben bevezetett 3 millió feletti 40 % plusz adóra, melyet külföldi partner esetén a katás adózó fizet, és akkor még nem beszéltünk székhely áthelyezésről, tevékenységi kör módositásáról, alkalmazott esetén bérszámfejtésről, esetleges szünetelésről, táppénz igénylésről (igen, főállású katás igényelhet táppénzt), külföldre számlázás esetén áfa bevallásról és még sorolhatnék rengeteg, rengeteg esetet.
Egy könyvelő munkája nem csak abból áll, hogy azt a pár számlát lerögziti - ez a mondat is sokszor hallatszik - munkánk ennél sokkal összett***ebb. (de majd erről is posztolok igény esetén :)).
Folyamatos könyveltetés során lehetőség van folyamatos konzultációra, számlázáshoz segitségnyújtásra, a könyvelő figyeli a kata keretet, alanyi áfa keretet, 3 milliós történetet, ha az ügyfelet érintő változást vezetnek be felhivja a figyelmet rá, illetve ha van számára kedvezőbb adózási mód javaslatot tesz, havonta egyeztetéseket végez, ami nem az ő kompetenciája azzal kapcsolatban útbaigazitja az ügyfelet hol tud utána járni stb. Hogy gyorsan és szakmailag is jól segithesse az ügyfeleit, hogy mindezt megtehesse, folyamatos tanulást, továbbképzést igényel, megfelelő szoftvereket kell működtetni, eleget kell tennie a kötelező továbbképzésnek, szaklapokat vásárol, fórumokon jelen van, konzultál stb.
Rengeteg dolgot tudnék még irni, hogy miért fontos, hogy aki vállalkozást működtet, az bizzon meg egy könyvelőt a könyvelési munkálatra és ne saját maga próbálja megcsinálni, de így is nagyon hosszú lett a poszt :)
Bízom benne, hogy közelebb sikerült hoznom a katások számára is a könyvelői munka fontosságát. Nem beszélve róla, hogy bár "katás vállalkozás" van a köztudatban, mint egy vállalkozási forma, valójában egyéni vállalkozókról van szó, akik kata adózást vállasztottak a 3 lehetőség közül. 😉
Hogy ha hasznosnak találtátok/találják ezt a posztot, kérnék szépen egy" like-ot".😊
Köszönöm annak aki elolvassa.