20/10/2016
Varga Mihály: ösztönözni kell az öngondoskodást
A miniszter szerint: az öngondoskodás elemi rész kell, hogy legyen mindenkinek az életében. Ez szemléletváltást igényel az állampolgároktól.
Varga Mihály nemzetgazadási miniszter utalt arra, hogy a kormány ezt a szemléletváltozást segíti elő azzal, hogy 2014. január 1-tél a nyugdíjbiztosításokat 20% adójóváírással támogatja, amely adójóváírás a nyugdíjbiztosítási számlára kerül így növelve a nyugdíjmegtakarítást. A miniszter ezeket a Portfólió Öngondoskodás 2015. konferencián mondta.
A kormány intézkedései (nyugdíjkorhatár emelés, MNYP rendszer megszűntetése stb.), maximum 15-20 évre biztosítják a nyugdíjrendszer fentarthatóságát, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi 30-40 éveseknek van okuk a félelemre írja cikkében az Index.hu (http://index.hu/gazdasag/2016/10/20/nyugdij/). Természetesen ha a világgazdaság alakulását jelentősebb változás éri, akkor akár 2030 előtt is szükséges lehet újabb korhatáremelést, 65-ről 70-re bevezetni és ezzel egyidejűleg a nyugdíjak rátáját is csökkenteni kell. A ma nyugdíjba vonulók átlagosan, az utolsó havi fizetésük 65%-át kapják induló nyugdíjként, 2030-ra ez az arány 45-50% lesz. Ezért szükséges minél korábban, akár kisebb összegeket is félretenni a nyugdíjunkra, hiszen abban nem bízhatunk, hogy 65-70 évesen nyugdíj mellett dolgozni is tudunk.