07/03/2022
⏳ Hogy miért fontos a tudatos felkészülés a későbbi nyugdíjas éveinkre?! A Bankmonitor összeállításából hasznos információkat kapunk, aztán már csak rajtunk múlik, meddig halogatjuk az elkerülhetetlent…🤔 Beszéljünk róla!
Az utóbbi hónapokban számos felmérés látott napvilágot, amelyek arra keresték a választ, hogy a magyar emberek mekkora hányada rendelkezik valamilyen nyugdíjcélú megtakarítással. A különböző mintákból sokféle eredmény született, ezért most utánajártunk, mennyire népszerűek ezek a megtakarítások a hivatalos statisztikák szerint. Rossz hír, hogy a magyar foglalkoztatottak túlnyomó többsége sajnos nem takarít meg rendszeresen idős korára. A jó hír viszont az, hogy még nem késő elkezdeni.
Ha összeadjuk a NYESZ-tulajdonosok, a nyugdíjbiztosítással rendelkezők és a ténylegesen megtakarító ÖNYP-tagok számát, megkapjuk, hogy az összes foglalkoztatottnak csak kb. 23 százaléka tesz félre pénzt rendszeresen a saját időskorára. Másképpen mondva, négy emberből három egyáltalán nem takarít meg erre a célra, holott nekik is nagy szükségük lenne rá! Természetesen lehetséges, hogy közülük sokaknak lesz ilyen megtakarítása a jövőben – de egyáltalán nem mindegy, hogy hány évesen fogják elkezdeni.
A kamatos kamat hatásának köszönhetően a korán ébredő megtakarítók nagy előnybe kerülnek. Hiszen így nekik alacsonyabb havi összeget is elegendő félretenniük, mégis elérhetik ugyanazokat a pénzügyi jellegű célokat. Vagy ha megfordítjuk: azonos mértékű havi megtakarításból lényegesen több pénzt tudnak összegyűjteni idős korukra. Már néhány évnyi késlekedés is nagyon sokat számít, tíz év pedig akár a futamidő végén felvehető összeg felére csökkenését eredményezheti!
Látható, hogy aki már a karrierje elején, 25 éves korában el tud indítani egy nyugdíjmegtakarítást havi 30 000 forinttal, ő mai értéken 32 millió forintnyi tőkével mehet nyugdíjba. Ez az állami nyugdíján felül akár 20 éven keresztül is biztosíthatna számára több mint havi 130 000 forint jövedelemkiegészítést.
Ezzel szemben az a társa, aki csak 35 évesen kezdi a megtakarítást, már 11,5 millió forinttal kevesebb vagyont tudna felhalmozni azonos összegű havi megtakarításból. Újabb 10 évnyi késlekedés, azaz a 45 éves korban való indulás további 8,7 millió forint veszteséget eredményezne. Végül pedig, akik csak 55 éves korukban teszik meg az első lépést, ők újabb 6,7 millió forintot veszítenek el a várható lejárati összegből.
A nyugdíjmegtakarítások területén tehát kulcsfontosságú az időtényező: aki sokáig halogatja a döntéshozatalt, ő sokkal kevesebb pénzt tud felhalmozni, mint a korán ébredő társai.
Nem várhatunk tovább, most kell cselekedni!
Az állami nyugdíjrendszer már jelenleg is “recseg-ropog”, és a demográfiai trendek alapján a jövőben is csak egyre rosszabb lesz a helyzet. A felelős döntés az, ha minden foglalkoztatott mielőbb elkezdi a nyugdíjcélú megtakarítást. Jó hír, hogy pénzbeli támogatást is kaphatunk ehhez, hiszen a közeledő nyugdíjkatasztrófa problémáját az állam is felismerte.
Mindhárom nyugdíjcélú megtakarítási konstrukcióban közös, hogy a befizetéseink után évi 20% adójóváírás igényelhető, melyet az adott évben befizetett személyi jövedelemadóból utalnak vissza a megtakarítási számlára.
Forrás: Bankmonitor
Keress bizalommal:📞📬
+36707769402
[email protected]