02/05/2022
Gondolatok a Fundamenta Lakáskölcsönéről..
Azzal a mai napig sokan nincsenek tisztában, hogy egy lakástakarék szerződés igazi nyeresége nem a betétekre adott állami támogatás, vagy annak mostani megfelelője, a kamatbónusz..
Hanem a szerződés lejáratakor igénybe vehető lakáskölcsön, melynek kamatát már a szerződés aláírásakor kőbe véssük..
Hogy miért fontos felhívni erre a figyelmet?
A kezdet kezdetén, ha egy ügyfél azt mondta nekem a telefonban, hogy ő nem szeretné igénybe venni a lakáskölcsönt, én elfogadtam, nem mentem bele mélyebb haszonérvelésbe..
Később, mikor végre én is megértettem, hogy mennyit számít, és hogy milyen lehetőséget hagynak ott az emberek, egyszerűen azért mert "hitelellenesek", már nem hagytam annyiban..
Miután kijutottam hozzájuk azzal a céllal, hogy beszéljük át a lejáró szerződéssel kapcsolatos teendőket – ennek pontos technikáját megtanítom a tréningjeimen -, már tudtam őszintén beszélgetni velük arról, mit veszítenek, ha kihagyják..
Nézzünk egy konkrét példát, az ügyfelünk felújítani/korszerűsíteni akar a lejáró lakáskasszájából:
Ha van egy lejáró 7.500.000 ft szerződéses összegű, K21-es módozatú számlánk, az azt jelenti hogy mi 100 hónapig takarékoskodtunk, így összegyűlt 3.163.068 ft megtakarításunk..
Jogosan merül fel a kérdés, hogy ez az összeg egyáltalán mire lesz elég, hiszen aki felújított/korszerűsített az elmúlt években, pontosan tudja milyen árak vannak a piacon..
Ennek a szerződésnek van egy lakáskölcsön része is, amivel további 4.336.932 ft-ot tudunk felvenni, fix 3,2%-os kamattal, melyet 78 hónap alatt, 62.475 ft-os törlesztőrészlettel kell visszafizetnünk. Igy a felvett 4.336.932 ft összesen 4.873.050 ft-ba kerül nekünk.
Ez nagyon jól hangzik, nem igaz?
Úgy is kérdezhetném..
Ha adnék neked most kölcsön 4,3 millió forintot úgy, hogy összesen kb 4,9-et kell visszafizetned 6,5 év alatt, akkor kölcsön kérnél tőlem?
Valószínűleg a válaszod az lesz, igen.
Vizsgáljuk meg, mi történik akkor, ha mi ezt nem vesszük igénybe, hanem megpróbáljuk önerőként összegyűjteni a maradék összeget:
Ha maradunk az eredeti összegnél, 55.601 ft-ot kellene félretennünk 78 hónapon keresztül, hogy össze tudjuk gyűjteni..
De ÁLLJ!
Nem kalkuláltunk az inflációval, az áremelkedésekkel..
Összeszedtem pár példát, ugyanez az összeg 78 hónap múlva:
3%-os infláció mellett: 5.178.523 ft
4%-os infláció mellett: 5.487.602 ft
5%-os infláció mellett: 5.811.903 ft
Vagy a jelenlegi 8,3%-os inflációval számolva:
6.997.668 ft
Mit láthatunk ebből a számításból?
Már 3% körüli infláció esetén is többet kell összegyűjtenünk a 78 hónap alatt, mint amennyibe került nekünk összesen a felvett kölcsön..
És ebben az esetben arról még nem is beszéltünk, hogy nem 3%-os áremelkedés van az alapanyagoknál, és a munkadíjaknál éves szinten..
Miért aktuális ez most sokkal inkább, mint bármikor?
Június 15-ig olyan lakáskölcsön kamatszinteket tudsz még rögzíteni magadnak, melyekhez hasonló előfordulhat, hogy a következő 10-15 évben sem lesz a teljes hitelezési piacon.
Hogy miért nem?
A következő posztomban megtudjátok!
Ne feledd:
Nem az lesz a kérdés, hogy te hitelpárti vagy, vagy nem, vagy hogy akarsz-e hitelt felvenni, vagy nem. Hanem az, hogy amikor rádöbbensz arra, hogy muszáj lesz felvenned, akkor azt milyen feltételek mellett fogod felvenni.