08/09/2022
Információ a NYUGDíJHELYZETRŐL
Nyugdíjrendszer régen, ami 2011-ben került megváltoztatásra.
12 éve, a mostani országvezetőink, egyik első dolga volt a magánnyugdíjak államosítása.
Mindenekelőtt meg kell értenünk, hogy mi az a magánnyugdíjpénztár (MANYUP).
A manyup a hárompilléres nyugdíjrendszer középső lába.
I. állami nyugdíj + II. MANYUP + III. önkéntes megtakarítás.
I. Az állami nyugdíjkasszába minden dolgozónak be kell fizetnie. Ez akkor is így volt és mai is így van. Addig meg se kapja a fizetését senki, amíg le nem vonják belőle a nyugdíjadót. Ez az adó (szocho adó) egy pillanatig sem pihen az államkincstárban. Épp, hogy landolna az nyugdíjkasszában a befizetésed, kiutalásra kerül egy nyugdíjas pénztárcájába. Szóval ezt nem teszik neked félre!
II. A magánnyugdíjpénztárakat 1998-ban hozták létre. Ide is kötelező volt belépni, de ez nem jelentett kevesebb fizetést számodra. Azt a nyugdíjadót, amit az előbb magyaráztam el, két részre osztották, amíg működött a hárompilléres rendszer, 1998-2011 között. Az egyik fele az államkasszába ment és így egyből egy nyugdíjashoz, a másik fele pedig egyéni számlákon lett vezetve magánnyugdíjpénztáraknál.
Elmondom másként is. Te, mint Nyugdíjvárományos György(i), megkerested a bruttó béredet. Abból levonták a nyugdíjadót, aminek egy része befizetésre került az államkasszába, ezt egyből továbbították egy nyugdíjas állampolgár zsebébe, a másik részét pedig átutalták a magánnyugdípénztáradba (Pl.: Horizont, Allianz, MKB, Budapest, Életút, Honvéd stb, amelyiket választottad, volt több opció) és jóváírták a neveddel fémjelzett számládon. Ez a pénz megmaradt neked (Nyugdíjvárományos György(i) tag: ###x Ft) Ez a pénz nem lett kifizetve senkinek. Ez a tiéd. Ez félre lett téve számodra.
III. Csak röviden ideszúrom, hogy a harmadik pillér az önkéntes megtakarítás, ami ma is létezik, csak mivel már nem működik a manyup rendszer, ezért ez lett a második pillér (I. állami nyugdíj + II. önkéntes megtakarítás). Ez röviden arról szól, hogy a nettó jövedelmedből, ha szeretnél, félre tehetsz a saját nyugdíjcélodra, 20% adójóváírással támogatottan. Olyan honfitársaink használják ki ezt, akik nem hiszik, hogy tisztességes megélhetést biztosító pénzt fog utalni nekik az államkincstár, ha majd nyugdíjasok lesznek. Én is így teszek.
Szóval így nézett ki az a rendszer, ami már a múlté. A benne lévő rengeteg pénz nem veszett el teljesen, csupán átalakult.
Mi lehet a megoldás? Beszélgessünk róla!
Kérj időpontot!
Nagyné Légrádi Szabina pénzügyi- és biztosítási tanácsadó
📞 06204122007