01/10/2021
ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.
Hypotéky a úvěry podraží.
Pokud plánujete koupi bytu nebo stavět, tak neváhejte a využijte ještě stávajících atraktivních sazeb pod 3%.
V případě zájmu mě kontaktujte.
https://www.facebook.com/307333759374560/posts/4312187532222476/
⚖ Bankovní rada ČNB dnes zvýšila 2T repo sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,50 %, lombardní sazbu na 2,50 % a diskontní sazbu na 0,50 %.
✋ Pro toto rozhodnutí hlasovalo 5️⃣ členů bankovní rady, 2️⃣ členové hlasovali pro ponechání sazeb beze změny.
⬆ Jaká jsou podle bankovní rady PRO-inflační rizika?
- výrazně vyšší než očekávaná domácí inflace během letních měsíců včetně delšího trvání zvýšeného příspěvku nákladů vlastnického bydlení (tzv. imputovaného nájemného) k celkové inflaci
- déletrvající poruchy globálních výrobních řetězců s dopady do výraznějšího zrychlování růstu cen v produkční sféře
- opětovně se přehřívající domácí trh práce
- zeslabení ukotvenosti inflačních očekávání v podmínkách dlouhodobého přestřelování inflačního cíle
„Razantní zvýšení úrokových sazeb má za cíl podpořit návrat inflace směrem k 2% cíli na horizontu měnové politiky stejně jako ukotvenost inflačních očekávání firem a domácností. Tato očekávání jsou již delší dobu konfrontována s přestřelováním 2% inflačního cíle. Česká národní banka nehodlá připustit jejich výraznější odpoutání od cíle," uvedl na tiskové konferenci guvernér ČNB Jiří Rusnok.
📃 Celé prohlášení najdete na webu ČNB. Odkaz v komentářích ⤵