14/06/2022
Titulky článků na webech zabývajícími se investicemi, sociálních sítích i novin se plní tématy o přibližující se recesi nebo chcete-li blížící se finanční krizi.
Někdo možná umí věštit z křišťálové koule, lógru nebo kuřecích kostí, já ale ne 😄
Neumím říct co se stane zítra a jak se budou kapitálové chovat. Dovedu však identifikovat všechny potenciální rizikové scénáře a portfolia svých klientů na ně připravit.
No a potenciální recese je jedním z těchto rizik se kterými počítám.
Níže v grafu jsou vidět jednotlivé poklesy indexu Dow Jones Industrial Average od roku 1900.
Ve vertikálně orientované ose je vidět o kolik procent index poklesl a v horizontálně orientované ose je vidět jak dlouho index klesal (ve dnech).
Jednotlivé body na grafu jsou data, kdy pokles v indexu začal.
Je zde poměrně dost srozumitelně vidět, že medvědí trhy (recese/krize) měly delší průběh než rok a půl pouze do poloviny 20. století. S tím v jak dynamické době žijeme dnes, máme k dispozici řadu snadno dostupných informací, můžeme obchodovat i ve větší frekvenci než je vteřina, se zrychlují propady a následná "léčba" trhů z nich. Proto v druhé polovině dvacátého století už recese trvaly kratší doby.
Záměrně jsou na grafu zvýrazněny recese, které trvaly rok až rok a půl (přerušovanou a červenou čárou). Ostatní už padaly mnohem kratší dobu.
Také zde najdete například rok 2020, kde propad trval dobu kratší než měsíc a přesto z indexu odepsal více než 35 %. Trh se následně srovnal během pár měsíců.
Je zde vidět i velká hypoteční krize z roku 2009, kdy padla jedna z velkých investičních bank v USA, Lehman Brothers a recese trvala téměř rok.
Stejně tak i z poslední doby splasknutí technologické bubliny (dot com) z roku 2001, kde klesání indexu trvalo rok a čtvrt.
A všechny tyto krize hýbaly celou společností, novinové titulky mluvily o apokalypse a bankéři se mezi sebou bavili o tom, jestli má vůbec smysl druhý den chodit do práce 😁
Co tím vlastně chci říct?
I přes pěkný graf a řadu informací se kterými pracuji, neumím říct jestli krize/recese přijde nebo ne a neumím ani říct kdy přijde, případně kdy najdou akcie své dno v kontextu dnešních událostí.
Umím ale říct jak připravit na takový scénář investiční portfolio a jak to udělat, aby případná recese nebyla strašákem, ale příležitostí vydělat investováním "něco navíc".
Dnešní svět investování je o rychlosti a tím se zrychlují i recese a následný růst trhů. A pokud máte informace a strategii, dokážete se rychlosti přizpůsobit a dokážete na každé krizi vydělat.
Pokud si chcete o investování promluvit nebo zjistit jak portfolia sestavuji, napište mi a vše spolu probereme 😎💪