Matěj Tichý - Finanční specialista

Matěj Tichý - Finanční specialista Finanční poradenství pro rodiny a firmy. Jsem Váš průvodce světem financí.

Titulky článků na webech zabývajícími se investicemi, sociálních sítích i novin se plní tématy o přibližující se recesi ...
14/06/2022

Titulky článků na webech zabývajícími se investicemi, sociálních sítích i novin se plní tématy o přibližující se recesi nebo chcete-li blížící se finanční krizi.

Někdo možná umí věštit z křišťálové koule, lógru nebo kuřecích kostí, já ale ne 😄
Neumím říct co se stane zítra a jak se budou kapitálové chovat. Dovedu však identifikovat všechny potenciální rizikové scénáře a portfolia svých klientů na ně připravit.
No a potenciální recese je jedním z těchto rizik se kterými počítám.

Níže v grafu jsou vidět jednotlivé poklesy indexu Dow Jones Industrial Average od roku 1900.
Ve vertikálně orientované ose je vidět o kolik procent index poklesl a v horizontálně orientované ose je vidět jak dlouho index klesal (ve dnech).
Jednotlivé body na grafu jsou data, kdy pokles v indexu začal.

Je zde poměrně dost srozumitelně vidět, že medvědí trhy (recese/krize) měly delší průběh než rok a půl pouze do poloviny 20. století. S tím v jak dynamické době žijeme dnes, máme k dispozici řadu snadno dostupných informací, můžeme obchodovat i ve větší frekvenci než je vteřina, se zrychlují propady a následná "léčba" trhů z nich. Proto v druhé polovině dvacátého století už recese trvaly kratší doby.
Záměrně jsou na grafu zvýrazněny recese, které trvaly rok až rok a půl (přerušovanou a červenou čárou). Ostatní už padaly mnohem kratší dobu.

Také zde najdete například rok 2020, kde propad trval dobu kratší než měsíc a přesto z indexu odepsal více než 35 %. Trh se následně srovnal během pár měsíců.
Je zde vidět i velká hypoteční krize z roku 2009, kdy padla jedna z velkých investičních bank v USA, Lehman Brothers a recese trvala téměř rok.

Stejně tak i z poslední doby splasknutí technologické bubliny (dot com) z roku 2001, kde klesání indexu trvalo rok a čtvrt.
A všechny tyto krize hýbaly celou společností, novinové titulky mluvily o apokalypse a bankéři se mezi sebou bavili o tom, jestli má vůbec smysl druhý den chodit do práce 😁
Co tím vlastně chci říct?

I přes pěkný graf a řadu informací se kterými pracuji, neumím říct jestli krize/recese přijde nebo ne a neumím ani říct kdy přijde, případně kdy najdou akcie své dno v kontextu dnešních událostí.
Umím ale říct jak připravit na takový scénář investiční portfolio a jak to udělat, aby případná recese nebyla strašákem, ale příležitostí vydělat investováním "něco navíc".
Dnešní svět investování je o rychlosti a tím se zrychlují i recese a následný růst trhů. A pokud máte informace a strategii, dokážete se rychlosti přizpůsobit a dokážete na každé krizi vydělat.

Pokud si chcete o investování promluvit nebo zjistit jak portfolia sestavuji, napište mi a vše spolu probereme 😎💪

V Edwardovi se maká 😉 Zatímco globální akciové trhy od začátku roku ztrácejí až -7,4 % (MSCI All Country World), naopak ...
29/03/2022

V Edwardovi se maká 😉 Zatímco globální akciové trhy od začátku roku ztrácejí až -7,4 % (MSCI All Country World), naopak růst cen vykazují od začátku roku zlato (+7%) a komodity (+25%). A právě díky zastoupení zlata a komodit konzervativní a vyvážená portfolia klientů vykázala pozitivní výnos i po invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Například portfolio All seasons plus od Raye Dalia si od 24. února připisuje +3% 🤑

Cílem však není vyhledávat nástroje, které vydělávají, když globální aktiva ztrácejí. Cílem je dodržovat zvolenou strategii a disciplinovaně investovat ať už pravidelně nebo vydržet v pozicích jednorázově zainvestovaných prostředků, pokud se v portfoliu objeví vyšší volatilita.
Jeden z citátů Warrena Buffetta: "Akciový trh je navržen tak, aby přesouval peníze od aktivních k trpělivým." 🤔

Portfolia jsou navržena tak, aby snižovala volatilitu oproti globálnímu trhu a zároveň vždy včas připravila prostředky k čerpání pro financování konkrétního cíle klienta, podobně jako to dělají portfolia životního cyklu 😎

Zároveň jsou sestavena na bázi tří investičních strategií, která prověřila více než 30ti letá historie. Jsou to zmiňovaná All seasons strategie Raye Dalia, strategie Nobelovy nadace a hodnotové investování Wide moat podle Warrena Buffetta 🤓

Pokud vás zajímá víc, napište mi a o těchto strategiích i o investování obecně si můžeme více promluvit 😊

Níže je ukázka toho, jak dobře může fungovat systém 3 kyblíků v praxi. Jde o konkrétní účet jednoho z našich klientů. Zatímco v dlouhodobém kyblíku se strategií MP7 (Nobelova nadace) a převahou akcií došlo těsně po vpádu Ruska na Ukrajinu 24. 2. 2022 k dalšímu poklesu

Všiml jsem si na sociálních sítích nového fenoménu rádoby finančních poradců 😬Varují před rostoucími úrokovými sazbami s...
23/03/2022

Všiml jsem si na sociálních sítích nového fenoménu rádoby finančních poradců 😬

Varují před rostoucími úrokovými sazbami s tím, že nikdo nechce hypotéky a úvěry od Sberbanky koupit. Pokud prý člověk bude čekat, stane se mu, že jeho úvěr bude likvidátorem banky zesplatněn a on bude muset refinancovat k jiné bance. A pokud to neudělá nyní, ale vyčká, bude to za vyšší úroky než nyní.

❗ Sberbank ani ČNB a ani nikdo jiný, kompetentní ke komentování situace kolem odchodu Sberbank z českého trhu, nevydal žádnou informaci, která by toto potvrzovala.

Pokud takovýto "hoax" člověk ve financích vypouští úmyslně, nazval bych to hyenismem a praktikami finančních šmejdů. Pokud z nevědomosti, měl by hledat jiné povolání. Základní vlastností finančního poradce je umět si ověřovat informace.

Pořízení vlastního bydlení formou úvěru, případně refinancování i jiného typu úvěru, musí být výsledkem důkladného plánování a ne hurá akcí na základě rostoucích sazeb nebo cen nemovitostí. 🧐

Zbavte se finančních prodejců a najděte si skutečného poradce 😉.

Lidé s hypotékou u Sberbank ji musí v první řadě dál splácet. Tím výčet toho, co musí, končí. Rozhodnutí, zda ji refinancují k jiné bance, nebo počkají, až jejich úvěr s balíkem dalších později jiná banka koupí, je jen na nich.

Na youtube jsem našel zajímavé video, které natočil Ray Dalio a mluví zde o změně světového řádu. Obecně jsem k těmto př...
21/03/2022

Na youtube jsem našel zajímavé video, které natočil Ray Dalio a mluví zde o změně světového řádu. Obecně jsem k těmto předpovědím skeptický, ale to by na ně nesměl ukazovat právě tento muž. 🧐

Ray Dalio je manažerem největšího světového hedge fondu Bridgewater. Dokonce většího než mnohem známější Berkshire Hathaway Warrena Buffetta. Raye si volají pro pomoc američtí prezidenti nebo světové centrální banky, když si nevědí rady. Jen není tolik známý, protože sám nestojí tolik o publicitu. 😎

Ve videu přibližuje obsah své poslední knihy Jak se vyrovnat s měnícím se světovým řádem. Na jeho studii o 70-100 letých cyklech světových velmocí mě upozornil teprve nedávno Viktor Hostinský z Edwarda. Jak video, tak i zmíněná kniha právě o této studii pojednává a ukazuje, že historie vzestupu a pádu světových velmocí se točí stále ve stejných cyklech. 🤔 Ukazuje to na příkladu třeba Nizozemí, které se v 17. století stalo velmocí, protože dokázalo vyrábět nejlepší lodě na světě, investovalo do výzkumu, technologií, vzdělání a dokonce položilo základy kapitalismu, jak ho známe dnes. Amsterdam se stal světovým finančním centrem a gulden světovou rezervní měnou. Vznikla zde dokonce první veřejně obchodovatelná akciová společnost. Udržet se ale na vrcholu je velice nákladné a tak pád z výsluní velmoci je obvykle dlážděn rostoucími dluhy, nakonec i dluhovým selháním, rostoucími rozdíly mezi chudými a bohatými až na konec vnitřními spory, revolucemi a válkami. Celý cyklus končí tím, že Holandsko bylo nahrazeno jinou rostoucí velmocí a to v tomto případě Velkou Británií 😁 Ta zdokonalila holandskou technologii stavby lodí a vyráběla je za menší ceny. Opět se světovým finančním centrem stal Londýn a libra světovou rezervní měnou. Avšak dluhy způsobené dvěma světovými válkami nakonec z pomyslného trůnu Británii sesadily a na výsluní ji nahradilo USA... Dále už ten příběh určitě znáte a můžete hádat, v jaké fázi tohoto cyklu jsme nyní. Rozhodně to uvidíte i ve videu níže.

Upozorňuji na tuto studii především s ohledem na stále se opakující výkřiky, že nejlepší investicí je ETF kopírující S&P500. Tento index totiž vybírá 500 akciových společností z USA s největší tržní kapitalizací a nadvažuje v sobě nejrůstovější tituly.
❗ Nikoho asi tak nepřekvapí, že prvních 100 společností dělá 65 % výnosu celého indexu, což je první alarmující informace. Ta druhá je regionální rozložení.

Akciový trh v USA a v podstatě i celá ekonomika Spojených států amerických je na základě minulých sto let považována za nejrychleji se zotavující a nejrůstovější na světě. Proto možná všichni stále doporučují především S&P500. I kdyby ale nebylo studie Raye Dalia, stejně jako v minulosti bych i nyní doporučoval regionální diverzifikaci pojmout globálně. A třetí je měnová expozice. Rozhodně je dobré investovat v měně, ve které hodláte investované prostředky spotřebovat, případně diverzifikovat do více měn (nesázet na nejrůstovější nápady 😃).

Portfolia pro sebe a své klienty totiž nestavím na hvězdných výnosech, protože každý výnos si přináší i riziko, které je mu přímo úměrné, ale především na ochraně. Portfolia jsou postavena tak, aby v jakémkoli případě vždy především chránila investované prostředky. A právě jedním z takto důležitých nástrojů je regionální diverzifikace. České pořekadlo říká: "Neměj všechna vejce v jednom košíku." Já tomu říkám, že diverzifikuji. Diverzifikuji jak regionálně, sektorově, měnově, podle třídy aktiv a i podle typu správy.

Pokud se chcete dozvědět víc, vyplňte kontaktní údaje do jednoduché kalkulačky níže a můžeme se pobavit o tom, jak si být navzájem prospěšní 😉

https://myform.cz/ym2l9ye9na

https://youtu.be/9whJlS71XG4

Video z přidanými českými titulky. V originále zde: https://youtu.be/xguam0TKMw8Za pomoc s překladem českých titulků velké díky Lence Bozkové a Markovi Macur...

"Po období nejistoty je konečně jasno. Americký Fed zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na rozpětí 0,25 až 0,5...
21/03/2022

"Po období nejistoty je konečně jasno. Americký Fed zvýšil úrokové sazby o čtvrt procentního bodu na rozpětí 0,25 až 0,50 %. Bankéři se zároveň nechali slyšet, že aktuálně plánují 6 dalších zvýšení. To se ale může změnit v návaznosti na vývoji inflace v USA, která je s hodnotou za únor 7,9 % nejvyšší od roku 1982.

Jsme 3. v EU. Eurostat, který pro výpočet inflace používá jinou metodiku než ČSÚ, zveřejnil čerstvá data za měsíc únor a ČR drží pomyslnou třetí příčku v soutěži, kterou jsme nikdy nechtěli vyhrát. Vyšší inflaci mají v EU pouze dvě země – Estonsko a Litva. Nejnižší inflaci naopak mají Francie, Malta, Portugalsko a severské země Dánsko, Švédsko a Finsko. Mezi pěti nejhoršími zeměmi jsme jediní s vlastní měnou, ostatní země mají euro. Bez možnosti si zvýšit úrokové sazby bude zajímavé sledovat, jak se bude inflace v těchto zemích dále vyvíjet v porovnání s ČR.

Světovým trhům se tento týden dařilo. Hlavní světové indexy pozitivně reagovaly hlavně na klesající ceny komodit a zdá se, že válku už zahrnuly do svého ohodnocení. Index S&P 500 přidává 5 %, Euro Stoxx 50 roste o 5,3 %, britský FTSE 100 o 3 %, japonský Nikkei 225 o 6,6 %. Hongkongský Hang Seng roste o 4 % a jediný velký index, který ztratil je čínský SSE composite, když poklesl o téměř 2 %. Hang Seng je takový čínský Dow Jones, sleduje tedy pouze tzv. blue chips akcie obchodované na burze v Hong Kongu. SSE sleduje všechny společnosti obchodované na burze v Šanghaji."

Škola investora k ranní kávě ☕️Když jsem ráno otevřel email, hned na mě vyskočil předmět jednoho newsletteru "Zavřete oč...
08/03/2022

Škola investora k ranní kávě ☕️

Když jsem ráno otevřel email, hned na mě vyskočil předmět jednoho newsletteru "Zavřete oči, padá... všechno." Hned jsem si říkal, že bych prospal to, na co už nějakou dobu tak čekám? 😀

Kdepak 😅 Sice sestup na akciových trzích pokračuje, ale velmi pozvolna. Článek jen potřeboval šokovat a přitáhnout pozornost. Každé ráno totiž sleduju změny indexů S&P500, MSCI World, VIX a Zlata. A dnes spolu všechny tyto grafy korelovaly téměř až učebnicovým způsobem 🤓

Na grafech jsem zvýraznil tři body, kdy bylo velmi dobře vidět několik jevů 🤔

Tmavě modrá linka GC=F je zlato, světle modrá linka GSPC je S&P500 a fialová linka URTH je MSCI World. Vše v USD.

Jednak je zde vidět, že MSCI World je méně výkonná než S&P500, ale taky méně volatilní. MSCI World totiž obsahuje cca 65% amerických akcií (skoro by se dalo říct, že tento index obsahuje i celý S&P500) a zbytek vyspělých ekonomik nejsou tak růstové jako akciový trh v USA. To právě omezuje volatilitu avšak se nedá říct, že by byl pouze prodělečný. Kopírují ovšem úplně stejné události.

❗️ Dále je zde vidět, že když nějaká událost způsobí paniku nebo alespoň strach ze zvýšené volatility, investoři začnou nakupovat zlato a to tak zvýší svou cenu. Mimo tyto události ale ceny zlata rostou úplně stejně jako akcie a to vlivem inflace. Když ale víme jak se chovají tržní cykly na akciových trzích, vychází z toho dvě poučení:

1️⃣ I bez porovnání statistik je jasné, že zlato je velmi volatilní investice s nižší výkonností než akcie.
2️⃣ Vyplatí se ho zahrnovat do portfolia na zmírnění volatility akcií. Vlastně na snížení volatility celého portfolia a zvýšení jeho výkonnosti.

Aby kombinace zlata a akcií dobře fungovala, je potřeba pravidelně realokovat a vyrovnávat poměry mezi těmito třídami aktiv. Pokud zlato vlastníte ve fyzické podobě, asi bude třeba minimálně každý rok nakrájet vaše slitky a běžet ty úlomky do banky směnit za nějaké ETF 😃

Nebo mi můžete napsat a já vám ukážu jak to jde udělat chytře a daleko levněji 😎🤩

24/02/2022

Aktuality ❗️

"Ceny ropy a zemního plynu budou s eskalací rusko-ukrajinské krize dále stoupat, ale dopad na energetiku nebude jediným důsledkem. 🥶

Podle expertů dojde k narušení dodavatelských řetězců od pšenice přes ječmen a měď až po nikl, protože krize se stále zhoršuje. Ukrajina je totiž považována za "chlebárnu Evropy" a invaze by vedla k tomu, že by dodavatelský řetězec potravin dostal tvrdý zásah, uvedl Alan Holland, generální ředitel a zakladatel společnosti Keelvar, která se zabývá technologiemi zásobování.

Rusko a Ukrajina jsou také velkými dodavateli kovů a dalších komodit, uvedli analytici. Rusko je největším světovým vývozcem pšenice. Společně s Ukrajinou tvoří zhruba 29 % světového trhu s pšenicí."

Něco na zamyšlenou 🤓„Třeba takový Fear & Greed index od společnosti Credit Suisse vychází z aktivity na opčním trhu. Nyn...
11/02/2022

Něco na zamyšlenou 🤓

„Třeba takový Fear & Greed index od společnosti Credit Suisse vychází z aktivity na opčním trhu. Nyní je z něj patrné, že na něm začínají být aktivní retailoví investoři, kteří používají opce jako ultra-spekulativní nástroj. Nakupují opce s extrémně krátkou splatností, což přispívá k celkovému nárůstu volatility,“ řekl pro iDNES.cz Tomáš Pfeiler.

Když jsem četl o krachu na newyorské burze v roce 1929, utkvěla mi v hlavě jedna myšlenka: "Byla to doba, kdy investoval úplně každý. Čím rizikovější nástroje, tím vyšší výnosy 🤑 Makléři se předháněli, kdo investuje rizikověji a s vyššími výnosy."

A přesně to je myšlení dnešních investorů. Kdo investuje v řádu milionů, nakupuje růstové akcie a dvouciferné výnosy mu jsou málo 🙄 Kdo investuje v řádu statisíců, nakupuje kryptoměny a doufá, že jednou vydělá tolik aby nemusel už nikdy vstávat do práce 😅

Než začnete uvažovat o investování, položte si otázku, o kolik peněz si tím můžete dovolit přijít? 🤔

❗️ Pokud si odpovíte, že 30% je moc, zapomeňte na jednotlivé akcie, kryptoměny, ale i "bouchání do stolu v bance", že chcete SP500. To co vás bude zajímat je volatilita. Tedy míra kolísání hodnoty vaší investice. Může se vám totiž stát, že 3 roky se budete dívat na to, že z vašeho milionu je 300 tisíc... 😟 A tři roky znamenají, že vstanete ráno více než tisíckrát a budete se ujišťovat "Však ono se to zase srovná...".

Já používám řadu strategií na snížení volatility. Například Markowitzovu teorii portfolia. Harry Markowitz za ní dokonce dostal i Nobelovu cenu za ekonomii 🤩 Stejně tak i investiční strategii Nobelovy nadace, Allseasons portfolia Raye Dalia (který je ekonomickým poradcem vlád i majitelem největšího hedge fondu) a v neposlední řadě i wide moat strategie podle Warrena Buffeta 😍

Napište mi a tyto desetiletími osvědčené strategie spolu projdeme a vybereme tu, která bude nejlépe odpovídat tomu co od investování očekáváte 😊😎

Je to jen pár měsíců od doby, kdy ekonomika po celém světě prožila jeden z největších hospodářských poklesů v historii. Před vypuknutím koronavirové pandemie začal na problémy poukazovat i index Fear & Greed, který se snaží měřit náladu mezi investory. Situace podle něj ne...

Určitě jste si všimli hromady prodejních příspěvků řady finančních pseudo-poradců, že pokud váháte, jestli si vzít hypot...
05/02/2022

Určitě jste si všimli hromady prodejních příspěvků řady finančních pseudo-poradců, že pokud váháte, jestli si vzít hypotéku, nemá cenu už na nic čekat. Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu a tak začnou postupně zvyšovat sazby i jednotlivé banky u hypoték. Je to přece logické 😀 Tak hlavně na tyhle "krasožvásty" nenaleťte 😉

Proč je to tedy špatně?
ČNB základní úrokovou sazbu zvýšila, aby tím "přiškrtila" objem peněz uvolňovaných do ekonomiky a tak snížila rostoucí inflaci. Inflace nám totiž všem zdražuje náklady na život 🙄 Určitě jste si všimli rostoucích cen nemovitostí, nájmů, energií, pohonných hmot a od toho všeho pak odvozených rostoucích cen oblečení, stavebních materiálů, potravin,... atd. A zdražování nákladů na život v konzumní společnosti může být hlavně pro ty méně bonitní, nedisciplinované a finančně méně gramotné likvidační 😵

Každým zvýšením sazeb se inflace omezí, ale ne hned 🧐 Každé zvýšení se projeví až cca za půl roku a pokud si na první růst sazeb pamatujete, bylo to v říjnu 2021 a poté se už sazba zvyšovala zhruba po měsíci. To by znamenalo, že první projevy potlačování růstu inflace by se měly projevit v dubnu, květnu, červnu,...atd. Ekonomové se dokonce shodují na tom, že koncem roku 2022 už by inflace měla být na cílené hodnotě určené Českou národní bankou, tedy okolo 2 % p.a 🤤

Pokud by i při klesání inflace centrální banka dále nechávala úrokové sazby vysoké, došlo by k deflaci. Tedy, že se měna nebude znehodnocovat, ale ekonomika nebude růst. A pokud ekonomika nebude růst, sice se všechno zboží bude zlevňovat, ale na druhou stranu, budou ubývat zaměstnavatelé a poroste nezaměstnanost. Budou se snižovat platy a taky se bude snižovat výše vybraných daní. Tedy sice vše bude levné, ale málokdo bude mít peníze na to, aby si to mohl koupit 😬

Proto jakmile inflace začne klesat, ČNB začne snižovat úrokovou sazbu a to rychle, aby deflaci zabránila.

Pořídit si vlastní bydlení a zadlužit se na několik následujících desítek let, je předmětem důkladného plánování a zvažování řady rizik. Rozhodně nemá význam ho uspěchat a už vůbec ne na základě reklamy prodejců finančních produktů na sociálních sítích ani na základě krátkodobých výkyvů úrokových sazeb.

Pokud plánujete bydlení a máte pocit, že to musí být hned, raději se mi ozvěte a ukážu vám, že i když nyní počkáte, nejen že ušetříte, ale můžete na tom dokonce vydělat 😊😎

Velmi často se setkávám s články a doporučeními, že pokud chce nezkušený člověk investovat, měl by sáhnout po S&P500 🧐😏O...
28/01/2022

Velmi často se setkávám s články a doporučeními, že pokud chce nezkušený člověk investovat, měl by sáhnout po S&P500 🧐😏

Osobně si myslím že to zase tak dobré doporučení není 🙁 Když chce člověk začít s investováním a nemá žádné zkušenosti, měl by si na to najít někoho kdo ty zkušenosti má a pomůže mu s výběrem strategie, podpoří pomocí vlastního know-how a vysvětlí všechna rizika. Správným nastavením strategie se dá i určitým rizikům vyhnout. 🤓

ETF na SP500 se totiž jednak zaměřuje pouze na trh v USA, kde jsou hlavním "exportem" především technologické firmy. Znamená to tedy, že portfolio bude nevyváženě diverzifikované. Regionálně bude zatížené pouze na USA a sektorově budou dominovat technologické firmy. Index se totiž neřídí kvalitní diverzifikací, ale sdružuje pouze firmy s největší tržní kapitalizací (počet akcií firmy * jejich cena). Dalším háčkem je měna ve které je zainvestováno. V ETF neexistuje měnové zajištění a tak investor obvykle drží aktiva v USD nebo EUR. Pokud by prostředky z investice chtěl člověk použít skutečně v USD nebo EUR, nebyl by to problém. Pokud by je ale chtěl spotřebovat v CZK, podstupuje tak měnové riziko. Tedy riziko, kde rozdíl v ceně páru CZK vs. USD nebo EUR, může výrazně ovlivnit výsledek investování. Někdy i smazat všechny výnosy.

ETF nebo pasivně řízené fondy rozhodně nejsou k zatracení, ale i z nich je třeba vytvořit diverzifikované portfolio a osobně je doplňuji i aktivně řízenými nástroji a dalšími aktivy, která se například neřídí stejnými cykly jako světové akcie a dluhopisy. Říkám tomu allweather portfolia. Tedy investování "do každého počasí" 😎

Poslední dobou si s myšlenkou založení investičního portfolia pohrává stále více

Příběh s hospodařením Nobelovy nadace jsem slyšel hodněkrát a hodněkrát jsem ho viděl i zkomolený 😁. Zkrátka někdo využi...
26/01/2022

Příběh s hospodařením Nobelovy nadace jsem slyšel hodněkrát a hodněkrát jsem ho viděl i zkomolený 😁. Zkrátka někdo využil toto zvučné jméno, aby přitáhl pozornost, ale alokace jeho portfolíí neodpovídala vůbec poměrům akcií, dluhopisů, nemovitostí i alternativních investic 😬

Když se zamyslíte nad fungováním portfolia Nobelovy nadace, kterou navíc prověřilo 50 let investování, najednou vám dojde že třeba jen investování do umění, starožitností a nemovitostí nemusí být ten správný recept na mezigenerační bohatství (kumulaci majetku, který se dědí v rodině napříč generacemi) 🧐

Velmi často totiž slýchám od klientů, že nejlepší je nakupovat krypto nebo technologické firmy, protože obojí má jako inovativní oblast velký potenciál do budoucna. Že naopak jistota je jen v dluhopisech nebo nemovitostech. Všechna tato tvrzení však popírají základy finanční gramotnosti a jsou spíše receptem na to jak přijít o peníze 😬.

Skutečné bezpečí v investování však dosáhnete pouze diverzifikací. Než se pustíte například do investování do kryptoměn, položte si otázku, jestli si můžete dovolit přijít i o více než 50% investovaných prostředků. Než začnete vše sázet na technologické akcie, vydržíte se 5 let (to je 60 měsíců nebo taky 1800 dní) dívat na to, že jste stále pod cenou svých investovaných peněz? 🤨

Pokud sázíte na nemovitosti, víte že už se stalo, že ceny rezidenčních nemovitostí se v jedné evropské zemi stále ještě nesrovnaly za posledních 30 let? A že se to může stát i zde 😳

Pokud chcete návrh skutečně efektivně diverzifikovaného portfolia, ozvěte se a můžeme spolu probrat tzv. allweather strategii. Je totiž vhodná jak k tvorbě mezigeneračního bohatství, tak i třeba jako kumulace prostředků na pořízení bydlení, podpory dětí v dospělosti nebo jen na obnovu rodinného auta 😉😁.

Když se předloni on-line předávaly ceny za Nobelovu ceny za ekonomické vědy, pánové Paul Milgrom a Robert Wilson za svoji teorii aukcí dostali odměnu rovných 10 milionů švédských korun.

Už v minulosti ČNB mlžila a vysílala nereálné prognózy, aby zamezila panice. Podobně je tak tomu i dnes 😡 V článku se do...
20/01/2022

Už v minulosti ČNB mlžila a vysílala nereálné prognózy, aby zamezila panice. Podobně je tak tomu i dnes 😡 V článku se dočtete, že guvernér Rusnok považuje vysokou inflaci za dočasnou a že koncem roku se bude pohybovat kolem inflačního cíle 2% p.a. To však tvrdil, že se stane už koncem 2021 🙄

Další zajímavý úryvek:
U zmínky o 9% inflaci velmi opatrně dodal, že se může dostat i nad 10 % 😬 Naopak Petr Král, ředitel měnové sekce se ve svém komentáři k míře inflace vyjádřil k 10% úrovni natvrdo, cituji: „Nelze tak úplně vyloučit, že inflace bude zkraje letošního roku po několik měsíců dosahovat dvouciferných hodnot“.

Pokud si nejste jistí, jak se před inflací bránit a jaké máte vlastně možnosti. Napište si o nezávaznou konzultaci 😎

https://roklen24.cz/cnb-nesmi-inflaci-opakovane-podcenovat/?fbclid=IwAR154uIw5C2iOOeQmExStY8auRg_u_SRL22orrfpbGfGF6scmXa0qI0XVxA

ČNB nesmí inflaci opakovaně podceňovat Jan Rohrbacher 16:01   17. ledna 2022 Zdroj: ČNB V minulém týdnu byla zveřejněna prosincová míra inflace, která dosáhla 6,6 %, listopadová hodnota přitom činila 6,0 %. I přestože další růst míry inflace byl široce očekáván, prosincov....

Adresa

Kralupy Nad Vltavou
27801

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Matěj Tichý - Finanční specialista zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Společnost

Pošlete zprávu Matěj Tichý - Finanční specialista:

Sdílet