10/02/2026
Řešíte svou první hypotéku? I ta může být „investiční“.
Že je to blbost? 👁️🗨️
Zní to jako nesmysl, ale je to bohužel realita.
Podle výkladu České národní banky totiž investiční hypotéka neznamená třetí (a další) hypotéku, jak si spousta lidí myslí.
Ale hypotéku na třetí a další obytnou nemovitost.
Co to tedy může v praxi znamenat?
👉 Zdědili jste dvě nemovitosti bez hypotéky?
Gratuluji – vaše první hypotéka je investiční.
👉 Máte chatu (obytnou, i když tam skoro nejezdíte) a byt pro maminku, obojí bez úvěru, a teď řešíte vlastní bydlení?
Opět gratuluji – investiční hypotéka.
👉 Vlastníte „jen“ podíl na nemovitostech?
I tak jste bráni jako investor.
👉 Berete hypotéku s partnerem – vy máte chatu, partner podíl po rodičích?
Ano, správně… investiční hypotéka vás nemine.
👉 Nezáleží tedy na tom, jestli už hypotéku máte nebo nemáte.
Rozhoduje, kolik obytných nemovitostí vlastníte.
A když jich máte „moc“, jste zkrátka kapitalista 😁
Výklad regulátora je v tuto chvíli víceméně jasný.
Jak přesně bude probíhat kontrola a posuzování, už tak jasné není.
Každopádně od 1. 4. se odehraje víc, než jsme si ještě nedávno mysleli.
👉 Pokud řešíte hypotéku a máte „složitější“ majetkovou historii, určitě se vyplatí to nepodcenit a řešit dopady dopředu.