24/08/2023
Článek sice není bez předplatného k přečtení celý, ale už úvod je zcela jasný. Volné peníze, které mají lidé na účtech vydělávají především bankám, ale majitelům účtů nevydělají téměř nic a vlivem zdražování (chcete li inflací) spíše ztrácejí na hodnotě.
Takže si dovolím zopakovat pár rad.
Na Běžném účtu mějte tolik peněz, kolik potřebujete na útratu a trvalé příkazy v daný měsíc. Je zbytečné tam držet víc, protože z nich nemáte ani korunu výnos a ještě třeba můžete riskovat zneužití údajů z platební karty.
Základní rezervu, třeba 30-50 tisíc můžete mít na jakémkoli SPOŘICÍM ÚČTU. To je pohotovostní rezerva, když se třeba rozbije lednička nebo auto, abyste mohli hned problém vyřešit a nemuseli používat kreditky a kontokorenty.
Ostatní peníze, potřebujete párkrát za rok (např. Vánoci, dovolená atp.) nebo které máte na něco konkrétního v blízké budoucnosti (1-5 let), tak mějte na Fondu peněžního trhu (je to obdobné, jako když si banky ukládají nepotřebné prostředky u ČNB), protože tady dostanete cca 6,3 % zhodnocení a marže banky tedy není 5 %, ale třeba jen 0,5 %. Navíc při dodržení podmínek neplatíte daň z výnosů, takže je to čistého.
Peníze na vzdálenější cíle jsou samozřejmě ve vašem individuálním rodinném Investičním portfoliu, které cca 1x za rok se svým investičním poradcem aktualizujete.
V ideálním případě to tak máme nastaveno všichni :-)
Takřka rovných pět procent z každé uložené koruny českých domácností inkasovaly v pololetí v průměru tuzemské banky. Zatímco banky mohou své peníze už od loňského června ukládat u centrální banky za sedm procent, obyvatelstvu vyplácely z jejich úspor v průměru jen mírn....