ЗАСТРАХОВАТЕЛЕН БРОКЕР БАЛКАН АД

ЗАСТРАХОВАТЕЛЕН БРОКЕР БАЛКАН АД Застрахователен брокер Балкан АД - Вашият Застрахова? http://www.wbnglobal.com/

Единствения брокер от България - член на най -голямата верига независими застрахователни брокери в света WBN !

17/10/2025
21/05/2025

В последните седмици все по-често попадам на статии, коментари и публикации, свързани със статуса и заплащането на медицинските сестри в България – теми, които дълбоко ме засягат не само професионално, но и лично.
Затова реших и аз да изразя своята позиция.

Мълчаливото достойнство на сестринството – колко струва една съвест?

В България има професии, които се виждат и се чуват. Професии, които могат да спрат града – с отказ от движение, с блокада, с вдигнати ръце, с гневен лозунг.
И има професии, които не могат да си го позволят. Защото носят отговорност, която не може да бъде поставена на пауза.

Медицинската сестра не може да остави умиращ. Не може да каже: „Днес не съм съгласна със системата, няма да поставя тази инжекция.“ Не може да се обърне и да си тръгне, дори когато тялото ѝ не издържа, дори когато не ѝ достигат сили, средства, почивка, признание.

Именно в това се корени парадоксът: Колкото по-незаменима е една професия, толкова по-лесно се приема за даденост!

Категория труд или категория ценност?
Мога да дам много примери за добре платени професии или работни места - дори един продавач-консултант в супермаркета получава по-добро заплащане от медицинската сестра.
Но не мисля, че противопоставянето, или сравняването на една професия или работа с друга ще донесе нещо позитивно.
Всяка работа е достойна! Всеки труд трябва да се цени и заплаща добре!
Само че има едно друго мерило наречено "Категоризацията на труда", което определя тежестта, стреса и риска за здравето и живота на този, който я върши тази работа.
Категоризацията на труда не е просто административен факт – тя е психологически етикет. Послание от държавата, което казва: „Твоята работа не е достатъчно рискова, достатъчно важна, достатъчно заслужаваща признание.“
Ето това признание липсва на медицинските специалисти за безсънните нощи, за скритите сълзи, за умората и психическия стрес, за умрелите нервни клетки!
Това е тихата, но смазваща травма в професията – не само изтощението, а чувството за невидимост.
Не става на въпрос само за ниското заплащане.
Да погледнем отвъд числата: какво носи една медицинска сестра всеки ден
• Сестрата е човекът, който хваща ръката на пациент с ХИВ, хепатит, сифилис, сепсис, без да се поколебае!
• Тя е тази, която поема болката на родилка, страха на онкоболен, последния дъх на дете, думите „Не ме оставяй да умра“ или "Страх ме, че няма да видя повече децата си"!
• Тя е свидетел на страданието, без правото да се срути!
• Тя е тази, която ще си тръгне у дома с прегризано мълчание, защото не иска децата ѝ да знаят как изглежда една затваряща се чанта за труп.
И въпросът не е колко струва тази работа. Въпросът е: Защо още не сме я оценили достойно.
Хипотезите за липсата на промяна, вечните реформи в здравеопазването – и тишината, която ги храни са:
1. „Сестрите няма да стачкуват“ –така мислят управляващите!
Политическата система разчита на етичния кодекс на професията и на дадената Хипократова клетва. На факта, че медицинската сестра няма да напусне пациент, защото е милосърдна и човечна!
Но това не е аргумент за експлоатация – това е повод за уважение и адекватна компенсация.
2. Патриархалният остатък – В дъното на системата все още тлее неосъзнато схващане, че „женската професия“ не изисква високо заплащане. А сестринството е феминизирана професия! И това влияе. Несъзнавано, но упорито!
3. Неудобната истина за дефицита – Ако признаем, че имаме структурна криза със застаряващ персонал (над 63% от сестрите са над 63-годишни), ще трябва да се действа веднага. А решенията не са евтини. Затова кризата се отлага с мълчание.
4. Липсата на политически натиск от гилдията – Защото най-съвестните мълчат. Работят. Надяват се. Изпращат пациенти в последния им път – и след това се връщат да сложат системата на следващия.

Сестрите напускат системата.
Не само България! – А Професията!!!
Тази професия, която вършат с любов!!!
И Това, което държи гилдията жива, е съвестта им, а не условията.
Но съвестта има предел. И тялото също!!!
Когато последната сестра с 40-годишен стаж окачи престилката си, не се чудете къде са младите. Те са избрали друг път. В една държава, в която дори не са им дали шанс.
Послание към тези, от които зависи:
Не говорим за пари.... Въпреки, че всеки ходи на работа и за пари...
Говорим за отношение!!! Отношение към тези, които са посветили живота си на най-ценното - ЗДРАВЕТО НА НАЦИЯТА НИ!
Говорим за смисъла, който една държава влага в труда на тези, които са част от Националната сигурност на страната ни.

Ако нито един от вас не е затварял очи на умиращ..., не е връщал сърдечна дейност с компресия на гръдния кош...., не е усещал кръв по ръцете си, която не е ваша и не е чувал писъците на страдащи – то тогава нищо не сте разбрали и НЕ вие трябва да определяте заплатата, категорията и условията на живот на една медицинската сестра/ медицински специалист!

Днес, може би все още не късно и можем заедно да защитим изчезването на тези бели ангели!
Или утре да броим тишината!

15/04/2025

🥶❄️⛈А кога ще е време за летни гуми?🤷‍♀️🤷‍♂️⛅️☀️

Месец0️⃣4️⃣*️⃣2️⃣0️⃣2️⃣5️⃣🤫

03/01/2025
31/10/2024

Добър ден!
Тези обяснения, писани от шофьори, участвали в пътнотранспортно произшествие, претендират, че са абсолютно истински. Доколко това е така, ние няма как да знаем.

Едно е сигурно обаче – те са наистина смешни!

'Тръгвайки на работа в 7 тази сутрин, изкарвайки колата от гаража на улицата, се сблъсках с автобус. Автобусът беше подранил с 5 минути.'

'Инцидентът стана, защото с едното око наблюдавах камиона отпред, с второто - пешеходеца, и с другото - колат а отзад.'

'Започнах да намалявам скоростта, но колите отпред бяха по-неподвижни, отколкото мислех.'

'Не знаех, че ограничението на скоростта е валидно след полунощ'

'Колата пред мен блъсна пешеходеца, но той се изправи, затова го блъснах и аз.'

'Другият автомобил се сблъска с моя, без да даде предупреждение за намерението си.'

'Ударих се в неподвижен камион, който идваше отсреща.'

'Пешеходецът ме блъсна и отиде под колата ми'

'В опит да убия муха, се ударих в стълб.'

'Невидим автомобил се появи от нищото, удари колата ми и изчезна.'

'Бях изхвърлен от колата, когато тя се отклони от пътя. По-късно бях намерен в канавката от някакви крави.'

'Мислех, че прозореца м
и е свален, но открих, че е вдигнат, когато подадох глава през него.'

'Бях карал автомобил от 40 години, когато заспах на волана и катастрофирах.'

'Когато наближих кръстовището, изведнъж се появи знак на място, където знак 'стоп' никога не се беше появявал преди.'

'За да избегна удар в бронята на колата отпред, ударих пешеходец.'

'Казах на полицаите, че не съм пострадал, но след като махнах шапката си, открих, че имам фрактура на черепа.'

'Бях сигурен, че старецът няма да успее да стигне до другата страна на пътя, когато го блъснах.'

'Пешеходецът нямаше представа накъде да бяга, докато го прегазвах.'

'Непряката причина за инцидента беше нисък човек в малка кола с голяма уста.'

'Стълбът се приближаваше. Опитах да го избегна, но ударих предната му страна.'

'Опитвах да се науча да карам със серво. Завъртях волана колкото сметнах за необходимо и се оказах в друга посока, карайки срещу движението.'

'Изкарвах колата от гаража на задна, както обикновено, когато бях ударен от другата кола на същото място, където бях удрян няколко пъти преди.'

'Когато видях, че не мога да избегна сблъсъка, натиснах газта и катастрофирах в другата кола.'

'Инцидентът стана, когато предната дясна врата на колата зави без да подаде сигнал.'

'Никой не беше виновен за инцидента, но той никога нямаше да стане, ако другият шофьор беше внимавал.'

'Пешеходецът побегна към тротоара, но аз го уцелих.'

'Инцидентът стана, когато опитвах да си възвърна контрола над колата, насочвайки я към другото превозно средство.'

21/10/2024
26/08/2024

Градушките - едно зачестило явление. 🌧️

Как можем да се предпазим?

Най-добрият и познат начин е: да сключите застраховка за онези имущества, които могат да пострадат или погинат от такова бедствие. 📄💼

⚠️ ВАЖНО: Когато сключвате своята застраховка - поинтересувайте се за риска "градушка".

Този риск обикновено е част от пакетно покритие при застраховане срещу природни бедствия и аварии. 🌪️

Ето и най-популярните видове застраховки, за които си струва да помислите:

Застраховка "Домашно имущество": 🏡

При всички компании на българския застрахователен пазар включва щети от градушка.

Ако имуществото е фирмено, се подсигурете срещу този риск, включвайки го в покритието. 🏢

Аналогично - всички местни застраховки на фирмено имущество могат да включат риска "градушка".

Рискът "градушка" е обичайна част от застраховка "Каско". 🚗
Покритието се предоставя, наред с обичайните други рискове.
Особено потърпевши от градушка могат да бъдат специализирани системи като фотоволтаичните или дори една соларна батерия. ☀️🔋

Отдавна на пазара се предлагат такъв тип специализирани покрития.

Не на последно място: градушката е бедствие с катастрофични последици и за селскостопанските култури. 🌾

Препоръчваме на земеделските стопани да не забравят да включат този риск в застраховката на културите, които отглеждат. 🚜

Защита от градушка?

Потърсете ни. ☎️

Всеки един от офисите ни можете да намерите тук 👉 https://zbkbalkan.com/contact-us/

#градушка

#ЗБКБалкан

04/08/2024

Добро утро, неделя!
"Винаги се чувствам щастлив. Знаеш ли защо?! Защото не чакам нищо от никoго. Да чакaш винаги боли. Животът е кратък. Затова обичай живота, бъди щастлив и винаги се усмихвай. Живей за себе си и запомни - преди да говориш - cлушай, преди да пишеш - мисли, преди да нараниш - чувствай, преди да мразиш - oбичай, преди да се предадеш - oпитай! Преди да умреш - ЖИВЕЙ!”

19/07/2024

"Ако можех да изживея живота си отново, щях да легна да си почина, когато ми е зле, вместо да се правя, че земята ще спре, ако не съм на работа за ден...
Щях да изгоря розовата свещ, издълбана като роза, вместо да я оставя да се топи в килера...
Щях да говоря по-малко и да слушам повече...
Бих поканила приятели, дори и да има петно по килима и диванът има нужда от почистване. Щях да ям пуканки в "добрата" стая и нямаше да се притеснявам толкова много за прах, когато някой иска да запали огън в камината.
Бих отделила време да слушам как дядо ми разказва истории от младостта си.
Никога не бих настоявала да карам със свалени стъкла на колата в прекрасен летен ден, само защото косата ми беше прясно оформена и поправена.
Щях да лежа на поляната с глава на тревата.
Щях да плача и да се смея по-малко гледайки телевизия и повече гледайки живота.
Но най-вече за да имам втори шанс за живот, бих ценила всеки миг, наистина бих го погледнала ... Бих го изживяла ... Не бих се притеснявала толкова за дребни и дребни неща. .. Не се притеснявайте за тези, които не ви харесват, или по-скоро не трябва да ви пука кой какво прави... Вместо това, нека ценим приятелите, които имаме и хората, които ни обичат...
Да мислим за нещата, с които Бог ни е благословил... И това, което правим всеки ден, за да подобрим ума, тялото, душата, емоциите си."
Ерма Бомбек

Address

BUlica Slivnitsa 79, център
Varna
9000

Opening Hours

Monday 09:00 - 17:30
Tuesday 09:00 - 17:30
Wednesday 09:00 - 17:30
Thursday 09:00 - 17:30
Friday 09:00 - 17:30

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when ЗАСТРАХОВАТЕЛЕН БРОКЕР БАЛКАН АД posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Contact The Business

Send a message to ЗАСТРАХОВАТЕЛЕН БРОКЕР БАЛКАН АД:

Share