22/11/2022
Както споменах в предишния пост НАСД крие някои подводни камъни, които е добре да имате предвид.
Знаейки алтернативите си преди началото на преговорите, вие имате чувство на преимущество и подготвеност пред другата страна, а това повишава самочувствието ви и увереността по време на преговорите. Това е важно за вас когато преговаряте, за това не го подценявайте.
Погледнато по този начин е важно да се знае, че можете да подходите стратегически директно в процеса на преговорите и да сте фокусирани в НАСД, но това може да доведе до евентуални загуби, на по-добра сделка. Поради тази причина е много важно да се опитате да пречупите винаги стратегията си през реалния конкретен случай на преговорите и да присъствате в тях фокусирани, за по-добра алтернатива.
Също е важно да не забравяте, че това е интуитивен процес, който дори и сега да изглежда много специално за някои хора, всъщност е много вероятно и другата страна в преговорите да има своя НАСД, без да е осъзната, като стратегия в преговорите. В моя случай с продажбата на колата, аз нямах и представа, че използвам тази тактика, както и въобще не знаех, че съществува като тактика. Поради тази причина е добре да направите и оценка на потенциалната НАСД на вашия опонент. Задайте си също въпроса “Каква е алтернативата на отсрещната страна нез сделка?”.
В примерът ми от вчера ви дадох гледна точка от страна на индивидуалната ми НАСД, но когато става въпрос за преговори с организации е важно да мислим една идея малко по-задълбочено, защото тогава имаме НАСД на организацията, с която преговаряме и НАСД на преговарящия, който представлява организацията.
Защо е важно да погледнем през двете НАСД на преговарящия лично и НАСД на неговата организация? Всъщност не забравяйте, че представляващия е индивидуална личност и въпреки, че гледа интереса на организацията си, преди всичко се интересува и от своя интерес и тогава е много възможно, ако сте гледали и планирали НАСД на организацията срещу вас, да бъдете изненадани от процеса на преговорите. Това е особено възможно, когато представителят има коренно различна НАСД, със собствен бекъп/резервен план и тя може да е враждебна срещу вас, ако вашата НАСД може да го постави в губеща позиция и ущърб на организацията му. Това е малко като самоубийствена реакция, но реално вие несъзнателно вече сте се вкарали по някакъв начин преговарящия, в емоционално състояние на преживяване на враждебно отношение от вас и съботирате на работата и успеха му. Тогава, ако той няма какво да губи повече от организацията и е активирал своя личен бекъп план, тогава е вероятно да ви постави в катастрофални условия на преговори, които са самоубийствени за вас, но като цяло са по-скоро поставяйки ви в най-добрия случай на “пирова победа”.
Давам един имагинерен пример:
Юридическо лице, което представлявам решава, като съдружник в дадена фирма да излезе от съдружието и ми възлага задача да договоря справедливо излизане.
Съдружниците са уведомени по надлежен ред и получават оферта за възможността за изкупуване на дяловете при използвана стратегия от първия тип - “размера на пая”. На свой ред те отказват тази оферта и правят контра оферта, която е свързана с втория модел, атакуване и подценяване на цената. В този момент имаме конфликтна точка и е необходимо да св започнат преговори, за да може да се постигне някакво разбирателство.
В случая ако приемем, че двете страни не могат да се разберат и съм установил вече това, тогава съм наясно, че те при всички положения са наясно, че аз ще търся решения за реална оценка и те имат време да се подготвят с действия срещу съдружника си, като поставят общото дружество във финансово недобра позици, което да смъкне потенциала и възможностите на излизащия съдружник да реализира адекватна печалба от продажбата на актива си.
При наличието на срив в отношения както и доверието между страните, започват и опасности от враждебни действия едни срещу други. В крайна сметка, това което се случва е, че двете страни трябва да започнат преговори и ако не могат да постигнат ценово споразумение имат два варианта на възможна НАСД за двете страни.
За единия съдружник най-адекватно е да се започне ликвидация и честно разделяне на собствеността. За другите съдружници по-адекватно решение е да изхвърлят силово съдружника си, ако не могат да постигнат договорка и ще платят, толкова колкото те решат.
На пръв поглед ситуацията е ясна, ако не се разберат двете страни могат да започнат юридическа процедура, в която всяка да изисква от другата страна решение свързано с неговата НАСД.
Тук идва моментът, за който предупредих по-рано, че е необходимо да направите сериозно преценяване на ситуацията, защото в случая и двете страни са се подценили. И евентуалните съдебни разходи могат да доведат до по-тежки последици и за двете страни.
В случая дори можем да погледнем още по-задълбочено частта с личното НАСД на натоварения представител от излизащия съдружник, тоест Аз. За мен като представляващ, следва следната ситуация:
Ако не успея да договоря позитив за представляваната от мен организация, аз ще остана например без работа, защото ще бъда уволнен поради несправянето минсъс задълженията ми. За това имам собствена НАСД, която е свързана с алтернативен работодател очакващ моето решение да започна работа с него след като си свърша работата с преговорите. В този момент на провалени преговори, аз вече имам алтернатива, но ще бъда много агресивен в прилагането на стратегията на съдружника, който преставлявам, като ще направя всичко възможно преди да бъда “напуснат” другата страна да бъде осъдена, да бъде финансово омаломощена, или ще създам предпоствки с които дадената организация да бъде подложена на разсейващи удари, които да я разсейват от нейния основен фокус, като в последствие е възможно да се разсформира/ликвидира дружеството, което ще даде справедливо разпределяне на собственостите за съдружниците, ако е останало нещо след битките. За това, в крайна сметка съдружниците, които са били в провалени преговори, дори и да имат някакво ниво на победа, тя ще е пирова за тях, а за преговарящият, няма да имам кой знае какво, като негативни последствия, защото просто ще смени работодателя си, а другите съдружници ще бъдат поставени в позиция да бъдат под съдебни дела, финансови загуби около тях, нерви, време и дори загуба на име пред клиентите и започване отначало на градене на името им.
Това е моделът, който може да ви помогне много, но заиграете ли се с егото си... отново може да се каже, че в преговорите може много да ви навреди.
Утре ще разгледаме за какви ситуации и хора може би това е един чудесен избор за подход и кога е най-точно да се ползва.
Ако нямате търпение имате малко повече време да прочетете по-дълга публикация по темата и не ви се чака да получите цялата информация в няколко поста, можете да намерите пълна статия с примери в блога ми.
https://hriskov.com/blog/3/post/60
#преговори #насд