30/07/2015
Значение и приложение на системата „БОНУС-МАЛУС”
Същността на системата „Бонус-малус” е да направи полиците „Гражданска отговорност” скъпи за водачите, които често причиняват ПТП, а на по-внимателните да предостави по-големи отстъпки. „Бонус-малус”-терминът може да се преведе като ”отстъпка-надбавка”. „Бонус” - отстъпка, се дава за безаварийно шофиране, а „малус” е надбавка за количеството аварии, които водачът има към момента на сключването на застрахователния договор. Тази система е икономически стимул за добро шофиране и работи в почти всички страни. При нея всеки нововключен в съвкупността обект застава на нулевото стъпало и плаща основната застрахователна вноска. Ако през следващата година застрахованият няма регистрирано плащане на щета от застрахователя, той се придвижва по стъпалото с бонус отстъпките, но ако има плащане от застрахователя, надбавките му се увеличават. Така всяка следваща година е съпроводена със съответната отстъпка или надбавка към основната застрахователна вноска. Не променят позицията си само онези застраховани, които са достигнали максималната отстъпка и не заявяват претенции към застрахователя за плащане, и онези, които се намират на максималното малусово стъпало и имат претенция за плащане.
Въпреки голямото разнообразие в нейното организиране, системата има за цел намаляване броя на щетите. В Белгия след нейното прилагане е регистрирано намаление с 19% . За Германия, след въвеждането и на „малус”, намаляването на честотите на щетите е с 13%, а във Франция - около 20%.
През последните години в България при сключването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите трябва да отговорим на въпроса в полиците: „Имате ли през последните години ПТП, причинено по ваша вина?” и ако отговорът е „да”, то задължително трябва да отбележим и колко пъти. Това не е излишен въпрос и при наличие на натрупана база данни, структурирана с помощта на МВР /КАТ/ за предоставена информация относно пътни инциденти и свързани с тях административни и наказателни дела през последните поне 2 години, може да се прилага отстъпка или надбавка към премията. Така застрахователите ще могат да приложат изпълнението на системата „Бонус-малус”, обвързана не с превозното средство, а с водача на автомобила.
Коефициентът при „Бонус-малус” отразява степента на опитните водачи и се базира на броя /или липсата/ на произшествия, в които водачът е признат за виновен. Системата трябва да е така структурирана, че при продаване на автомобила или при смяна на застрахователната компания тези надбавки или отстъпки да не отпаднат. Водачът е свързан с досие за неговите ПТП-та на пътя и при покупката на нов автомобил той трябва да е в същия клас на системата, а не да започне отначало.
http://btvnovinite.bg/article/bulgaria/ikonomika/vavezhdaneto-na-sistemata-bonus-malus-ostava-za-sledvashtata-godina.html
Според Комисията за финансов надзор данните, които застрахователите подават, не винаги са коректни