22/03/2024
Отворете Immersive Reader
Рекорден брой хора напускат САЩ днес. Това е приблизително 11 200 американци на ден. В допълнение, проучването GoBankingRates, базирано на данни от J.P. Morgan, заключава, че вече 3 от 4 души, които са близо до пенсиониране, изостават в спестяванията си в сравнение с общите препоръки (с цел запазване на качеството на живот след пенсиониране възраст).
Но тъй като става въпрос за официални данни, предполагам, че стотици хиляди нелегални мигранти, живеещи в САЩ, дори не се броят там, но никой не знае за тях. Това обаче са интересни числа. Особено когато гледаме на западния свят като на наш еталон, тоест частта от света, на която искаме да приличаме. Там всеки инвестира от сутрин до вечер, нали?
Но къде? Дори да е вярно, пак са пред нас.
Тогава остава въпросът дали даденото изследване ще ни хареса. Колко процента от хората в България се пенсионират с достатъчно висок доход, който ще им осигури същото качество на живот, както в продуктивните им години? Опасявам се, че няма да е всеки четвърти, дори всеки десети българин. Пример, който използвам повече от 4 години, е редовният ми въпрос, който гласи: „Кой от вас финансово би искал да живее същия живот като родителите си? Няколко ръце вероятно ще се вдигнат, но знайте, че това са максимум 5% от запитаните. Какво означава това? По-голямата част от българите, словаците, украинците и македонците осъзнават, че дори и днес няма (финансова) печалба за безработните. Но тогава идва вторият ми въпрос: „Добре, очевидно е, че повечето от вас вече искат да имат по-добър живот от родителите си. Какво правите днес?“
Но тук виждате тези изненадани и стресирани изражения.
„Да? Какво има предвид... Какво да правя?.. Знам.. Имам още време.. Знам.. Държавата ще изпрати нещо... Съгласиха се вече.. Там изпратиха нещо пред мен. ."
Но в някои очи дори виждате онзи израз, който казва: „Е, довиждане. Но аз ще живея като моя старец!'
От друга страна, винаги има няколко души, които гордо обявяват, че пестят пари. Те, разбира се, заслужават похвала. Тогава отговарям, че е хубаво, но и нашите баби и дядовци са пестели. Едни в държавната банка, други в книжка, трети в една възглавница у дома. Така че спестяването очевидно не е панацея.
Толкова за редовното ми проучване от 4 държави.
Така че , още веднъж: Ако се съгласим, че не искаме да повтаряме финансовата история на нашите баби и дядовци, какво можем да направим по-различно от тях?
Първо, поколението на нашите родители логично не е имало възможностите да работи с пари, каквито ние имаме днес. И точно инвестирането прави хората със среден доход финансово независими в западния свят. Без да се налага да крадете, изграждайте печеливши компании или наследявайте големи богатства.
Разбира се, като финансово независим човек, можете да продължите да се борите. Но основното е, че мотивът на вашата дейност се променя. Продължавате да работите, защото искате, а не заради ипотека, защото трябва да направите ваканционна снимка за Instagram или нова кола.
Може би продължавате да изграждате проекти, които ви дават смисъл, дори ако ги правите безплатно. Защото всъщност можете. Или може би сте останали на работата си заради супер екипа, дори и да не е финансова слава. Но това вече не ви притеснява толкова много.
Като финансово независим човек имате много повече възможности. И колкото повече възможности за избор имате, толкова по-свободни сте.
Нека обаче не бъда само (де)мотивираща, но и практична.
Вдъхновението от Деня на независимостта на Америка може да бъде много добра помощ.
4 юли е огромен празник в САЩ всяка година. Причината е фактът, че точно на 4 юли 1776 г. тогавашните Съединени американски щати своеволно и гордо стават независими от Британската империя и техния крал с цел да се превърнат в нов (демократичен) свят от другата страна на океана. В САЩ това все още е най-големият им официален празник.
Да станеш независим е наистина голяма работа.
Какво ще кажете да отпразнувате собствения си Ден на независимостта? И така, в деня, в който станете финансово независими? Какво означава на практика, когато приходите от имуществото ви покриват всичките ви разходи
Прост пример: През живота си можете да натрупате сумата от 250 000 евро и можете да спестите дадената сума за годишна доходност от 6%. В този случай 6% ще генерират възвръщаемост от 15 000 евро за една година. Разделен на 12 месеца - вашият месечен доход е 1250 евро благодарение на доходността.
Така че, ако на теория 1250 евро са достатъчни, за да покрият месечните ви разходи, можете да започнете да празнувате деня, в който достигнете спестената сума от 250 000 евро всяка година, като свой собствен Ден на независимостта. Може би ще е 14 май, може би 6 октомври...
Остава вярно, че колкото по-късно човек започне да решава въпроса за пенсията си (или Деня на независимостта), толкова по-трудно ще бъде. Ако нямате достатъчно капитал за живота си в пенсия, вероятно ще трябва да работите на стари години. И много вероятно до смъртта. Под въпрос обаче е какъв вид работа ще можете да вършите тогава. Честно казано, никога не съм виждал оферта за работа с добър доход, която да започва с думите: "Ако си над 70, търсим те!" Така че на тази възраст е по-скоро да финансирате пенсионирането си с нископлатена работа. Достатъчно е да се огледате днешните пенсионери у нас и ще видите, че не преувеличавам и не плаша. Аз просто описвам реалния свят около нас.
Нямам кристална топка, но като гледам с едно око поколението на моите връстници и техните родители, особено извън по-големите градове, в регионите, не мога да не усетя, че много от тях никога няма да бъдат може да се пенсионира спокойно. Ако не променят нещо.
Разбира се, мога да бъда и позитивна. Мисля, че повечето от вас, които четете това, са в по-добра форма от "средното" население. Възможно е обаче да познавате хора, които попадат в сценария, показан по-горе.
И така, какво трябва да направят? По-долу съм написал 4 основни съвета, които бих следвал.
1. Установяване на темата за пенсията като приоритет
Най-накрая осъзнавайки, че работните задължения един ден ще приключат, както и редовната месечна заплата и от определена възраст ще ни остане да разчитаме само на собствените си спестявания. Колко месеца/години можете да живеете от спестяванията си днес? Ще ви бъде ли достатъчно?
2. Започнете с практически стъпки
Ако не искате да бъдете човекът на рецепцията (или дамата зад касата) на вашите 70 години, сега е моментът да започнете да работите по въпроса. (Забележка: Всяка почит и уважение към всеки работещ човек, още повече в по-напреднала възраст. Мисълта ми обаче е дали работиш на 70 години, защото искаш, или трябва - и още повече, за заплащане под средното) . Във всеки случай ще трябва да се пожертва нещо. И е по-добре да пожертвате нещо днес, отколкото да преместите цялата си жертва за няколко години по-късно.
И така, приятел:
Не „изяждайте“ цялата заплата
Скъсайте кредитните карти
Не живейте на дълг
Накратко, покрийте се със завивката, която имате. Вариантите как да се "изчистите" финансово са няколко. В идеалния случай трябва да се съсредоточите основно върху най-големите разходи.
3. Не се спестявайте за аскетичен живот
Типичните съвети за това как да постигнете финансова независимост в по-голямата част от случаите са свързани с това къде да заредите по-евтино или в кой магазин да купите литър мляко с няколко стотинки по-евтино днес. Разбира се, съгласна съм с концепцията за спестяване. Всеки лев у дома има значение. Но в същото време добавям към мисленето и това, което според мен трябва да е по-авторитетното. В живота е вярно, че това, на което обръщате внимание, расте. Вместо да се напрягате как да спестите 20 лева повече на месец от заплата от 1000 лева, препоръчвам ви по-скоро да се „напрягате“ как да вдигнете доходите си от 1000 на 1200-1500 лева. И тогава как евентуално да стигнем още по-високо, ако се наложи.
Да, не е лесно. Дори не го казвам. Но вярвам, че ако изместите фокуса в главата си върху „Как да печелите повече“, вместо „Как да спестявате повече“, постепенно ще намерите пътя. Така работи човешката глава.
Спестяването има своя лимит. Размерът на доходите не.
Никога няма да спестите 1000 лева от доход от 1500 лева. Това просто не е възможно. Но теоретично приходите могат да се увеличават за неопределено време. Човек обаче не трябва да се страхува от парите. Например, много хора се страхуват да поискат повишение. Или поне съгласувайте с началника си план за евентуалното му увеличение. Все пак какво ще кажат колегите им на работа, че... Други твърдят, че все пак парите не са толкова важни. Други се страхуват да поискат подходящо възнаграждение за услугите си.
Добре няма проблем. Не ми е целта да убеждавам някого. Единственият ми съвет е да не превръщате финансите в табу. Ако човек има прекомерно уважение към парите, той ще го усети и ще започне да го избягва 🙂
4. Вкарайте парите си в работа
Ако сте взели присърце първите 3 точки, остава само тази последна и най-важна точка. Оставете парите си да работят на спокойствие. С други думи – започнете да инвестирате безопасно.
"Но …Мая..Не знам нищо за това! Какво да купя? Къде? Как? Кога?"
Да, необходимо е да се ориентирате в инвестиционния свят. От друга страна, твърдя, че принципите на безопасното инвестиране са наистина много прости и могат да бъдат обяснени лично в рамките от 30 мин до 1 час. За начало просто запомнете тези 3 основни инвестиционни принципа:
Пазарът расте дълго време от създаването си (и няма индикации, че нещо трябва да се промени в близко бъдеще от десетилетия)
Но пазарът се колебае (нагоре/надолу) като реакция на случайно нелогично (и стадно) поведение на хората или на непредвидими пазарни шокове (covid). Въпреки тези колебания обаче, той продължава да расте. Това е цикъл, който непрекъснато се повтаря до сега.
Да инвестирате безопасно означава да не залагате всичко на една карта. Напротив - 99% от населението трябва да инвестира пасивно и във възможно най-широката "кошница" от глобални акции в комбинация с облигации.
Съотношението между акциите и облигациите обаче трябва да бъде определено според субективни параметри, като по-специално:
• възрастта на инвеститора
• неговия рисков профил - с други думи, колко добре човек психически управлява пазарните колебания
• инвестиционен хоризонт - колко дълго човек може да остави парите да работят, без да ги пипа
Опитен финансов съветник, който е експерт по тези теми, може да даде съвет по всички тези въпроси. Дори в България днес, слава Богу, вече имаме десетки висококачествени и надеждни финансови съветници.
Освен това е отлична новина, че в днешния технологичен век можете много лесно да автоматизирате цялата работа с вашите финанси и инвестиции след консултация с финансов консултант. Така че имате спокойствие за ежедневните си задължения и дейности.
В заключение
Целта ми беше да привлека вниманието към реалния свят около нас. Защото всички един ден ще се окажем на работа и ще зависим само от себе си. Това ще бъде радикална промяна в живота, за която трябва да помислите днес.
В България все повече идва момента на едно цяло поколение (деца, родени в началото на 70-те години на 20 век)да се сблъска със липсата на адекватна и достатъчна пенсия и това просто , ще бъде „ забавно „. Много от тях бързо наближават точката, в която ще трябва да се изправят пред реалността. Искрено съчувствам на тези, които не са готови за този период. Затова считайте този текст също за леко студен душ. Но вероятно все пак е по-добре да прочетете тези редове днес, докато все още може да се направи нещо по въпроса, отколкото да го оставяте за по-късно.
В крайна сметка това е изборът на всеки. Никой няма да го направи вместо вас.
Стискам палци 🙂
Очаквам ви.
Пишете ми за среща