O budowę pomnika Żołnierzy Wyklętych i Harcerzy w Obornikach, jako pierwszy zabiegał Piotr Protasewicz, ówczesny komendant 4 Szczepu "Wilcza Brać" działającego w Hufcu ZHP Oborniki. Pomnik ma upamiętniać, najszlachetniejszych ludzi z naszego narodu, oraz mamy głęboka nadzieję, promować postawy pro społeczne, szczególnie wśród młodych. Życzyli byśmy sobie aby więcej ludzi zechciało zainteresować si
ę tymi, którzy przelewali krew za nasza ojczyznę i w ten sposób obudzili w swoich sercach pragnienie bycia lepszymi na co dzień tak dla bliskich jak i obcych. Są to dwaj żołnierze, harcerz i trzy wilki. Basiory wysunięte są na pierwszy plan. W centrum umieszczony jest wilk skierowany prosto na widza, obok niego jest umieszczony frontalnie harcerz opierający swoją dłoń na grzbiecie zwierzęcia. Po lewej i prawej stronie tych figur znajdują się pozostałe dwa wilki, odpowiednio zwrócone w lewą i prawą stronę. Pomiędzy, nieco z tyłu, stoją dwaj żołnierze, których ubiór w pełni odwzorowuję mundury Żołnierzy Wyklętych. Pierwszy żołnierz będzie odwzorowaniem Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”, drugi natomiast to Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. „Rój”. Figury swoim rozmiarem będą zbliżone do rzeczywistych. Przewiduję się, że pomnik wykonany zostanie z żywicy zmieszanej z piaskiem, tak aby wyglądem przypominał kamień. Budowa figur będzie odbywała się niezależnie od ustalenia miejsca pod pomnik oraz zorganizowania wszelkich potrzebnych zezwoleń z UM w Obornikach. Zbiórką pieniędzy na pomnik oraz budową zajmuje się TG „SOKÓŁ” OBORNIKI. Artystką, która wykona figury jest Małgorzata Witaszak, studentka 5 roku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Ludowy Bank Spółdzielczy
Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" w Obornikach
64-600 Oborniki
33 9055 0003 0000 0015 4716 0002
Szacunkowy koszt całkowity oscyluje pomiędzy 40 - 50 tyś zł. Składa się na niego wiele kosztów. Budowa samych figur potrwa ok 1,5 roku. Koszt całkowity będziemy mogli podać dopiero po zrobieniu pierwszej figury. Zbiórka odbywa się tylko i wyłącznie na nasze konto, i z każdej złotówki musimy się dokładnie rozliczyć. Każdy wpłacający ma zatem pewność że środki będą przeznaczone tylko i wyłącznie na budowę pomnika.