29/05/2026
A Kormányzat 2026. júliusi határidőket szabott meg kormányrendeletben minisztériumoknak a végrehajtás és a felszámolás felülvizsgálatra.
Az igazságügyi miniszter a bizottsági meghallgatásán a jogállamiság helyreállítását, jogbiztonságot, a jogalkotás átláthatóságát és folyamatos szakmai konzultációt ígért.
És ez az, ami fontos!
Álláspontom szerint mindkét területen a szakmai összefogást irányító személyek (MBVK vezetősége és a RFE vezetősége) érdemtelenné vált, hogy képviselje a szakmai közösséget, mivel az ő tevőleges magatartásuk vagy passzív rendszerszolgálatuk hozzájárult a szakmai megbecsültség erodálásához.
Azonban ma Magyarországon körülbelül 200-200 magánszemély szakember látja el a szakmai munkát e két területen, akik között számos tisztességes, etikus, szakmailag hozzáértő több éves tapasztalattal rendelkező személy van.
Személy szerint szívesen hallgatnék meg végrehajtói érveléseket, melyek túlmutatnak a profitéhségen, de beépíthetők egy jövőben jól működő rendszerbe, és szívesen egyeztetnék a felszámolói munkáról is.
Csak, hogy a fizetésképtelenségi rendszert az elmúlt 30 évben úgy szocializálták, hogy ne szólaljon meg senki és éppen ezért a szakemberek lehajtott fejjel dolgoznak nap, mint nap és elviselik az őket érő támadások, kritikákat.
Miért?
Én személy szerint azért, mert szenvedéllyel szeretem a szakmám, de mindannyiunk érdeke, hogy ezek jól működjenek. Jól: átláthatóan, fedhetetlenül szolgálva a nemzetgazdasági érdeket és köz javát miközben a feladatot végző személy megfelelő anyagi megbecsülés mellett jól érzi magát munkakörében.
A végrehajtók munkája például túlmutat a szakmát körül lengő korrupción. Napi szinten érvényesítik olyan végrehajtást kérők igényeit, akiknek megkérdőjelezhetetlen joguk van a pénzükhöz vagy az eszközükhöz. Akik a gyermekükért harcoltak és kérik a gyermekelhelyezést, mert az békességben, önként nem teljesül. Az illegális lakásfoglalók esetében is a végrehajtó lakoltat ki. Azért bele tudunk érezni abba, hogy mondjuk a nagymamától örökölt lakásba nem fizető bérlő sátrat ver és tehetetlenek vagyunk. Szóval a munkájuk nagyon kell. A gond, hogy ezek a konfliktusos tevékenységek nem fizetnek jól, ezért kellett „máshonnan” finanszírozni. Csak, hogy a szabályozás átesett a másik oldalra. akkor amikor azt mondjuk, hogy a gyermekvédelmi szakértőknek, a gyámhivatalnál dolgozóknak is jár az anyagi megbecsülés, akkor igenis jár a végrehajtónak is beárazva a körülmények nehézségét! Mert Te csinálnád napi szinten?
Itt mit mondd az átlagember? Jár, csak nem annak a végrehajtónak, aki azt az államot képviselte, aki cserben hagyta a devizásokat, aki a „szemét bankot” képviselte.
Azt bankot, aki amikor kell szolgáltat. Bankszámlát, hitelt nyújt.
Szerintem ezt gondoljuk kicsit újra, haragszunk a rendszerre és át kell alakítani, de a gyereket a fürdővízzel nem szabad kiönteni. A szakembereket meg kell tartani és olyan feltételeket kell teremteni, hogy akarjanak maradni.
Én a felszámolás során megszerzett tudást alkotásra, adóst mentő egyezségekre is igyekszem használni. de ehhez az kell, hogy napi szinten benne legyek a szakmába, hogy tudjam a gyakorlatot, eligazodjak a rendszerben. Meglátjuk mire jutok vele!