21/02/2025
Poštovane kolegice i kolege,
ovim Vas putem obavještavamo o dvije vrlo važne novosti:
1. uspjeli smo (napokon) u nastojanjima da se ukine SNU obrazac – kako sada stvari stoje, sa 1. srpnjem 2025. godine (ostat će u pravilu samo obveza povezivanja poreza na dohodak, kako bi eventualne preplate iz jednog grada/općine mogli preusmjeriti na drugi grad/općinu)
2. uvodi se nova eRGFI aplikacija za predaju GFI-a
Potrudili smo se ispregovarati što je moguće bolje uvjete kako slijedi niže u tekstu, sa velikim naglaskom da je sad najnezgodnije vrijeme za promjenu, ali nova eRGFI aplikacija se svejedno uvodi jako brzo. U nastavku pojašnjenja, koja svakako dobro proučite:
Planirano vrijeme puštanja u produkciju nove eRGFI aplikacije za predaju financijskih izvještaja za obveznike poreza na dobit je 1. ožujka 2025. g. (što znači da bi i završne obračune za 2024. godinu trebali predavati u novoj aplikaciji)
Zatražili smo da postojeća aplikacija ipak ostane još za predaju GFI-a za 2024. godinu i o tome ćemo Vas obavijestiti čim saznamo konačnu odluku FINE – u tom slučaju, ona bi za obveznike poreza na dobit bila funkcionalna isključivo u dijelu trenutno dodijeljenih ovlaštenja (nećete moći dobiti nove punomoći za korištenje „stare“ aplikacije)
za neprofitne organizacije postojeća aplikacija za predaju izvještaja ostaje i dalje u punoj funkciji
sve postojeće punomoći klijenata, bit će prebačene u novu e-RGFI aplikaciju – točnije, biti će migrirana ona prava koja je moguće migrirati (već su sad poznati neki problemi – pogledajte točkicu niže), a u slučaju da prava nije moguće migrirati, ostati će opcija korištenja stare aplikacije za prava koja su već dodijeljena za rad u toj aplikaciji, a korisnici će do sljedeće predaje trebati ili u temeljnim registrima upisati podatke (npr. Sudski, obrtni…) ili upisati podatke o ovlaštenim osobama kroz Virtualni šalter (npr. za komanditna društva, javna trgovačka društva, slobodna znanimanja)
naime, već su sad poznati mogući problemi prijenosa punomoći za klijente društva osoba (jtd, kd), kao i drugih fizičkih osoba (obrtnici dobitaši, samostalne djelatnosti dobitaši i sl.) - isti će putem virtualnog šaltera Fine moći predati dokumentaciju da ih se upiše kao ovlaštene osobe ( https://www.fina.hr/virtualni-salter/online-servis-za-predaju-dokumentacije) dok će obrtnici morati u Obrtnom registru ažurirati podatke koji nedostaju, oni se ne upisuju putem Virtualnog šaltera.
velika novost je i da će sada, prema važećim odredbama Zakona o računovodstvu, svaka odgovorna osoba morati potpisati financijski izvještaj (dakle, ako društvo ima tri direktora, morat će ga potpisati sva tri)
ako sada imate punomoć samo jednog direktora u navedenom primjeru, prijenosom u novu e-RGFI aplikaciju odobrit će Vam se automatski punomoći za sve ovlaštene osobe (dakle, u navedenom primjeru i za dvoje direktora od kojih niste imali punomoć putem postojeće aplikacije, ali ste ju bili dužni čuvati u fizičkom obliku kod sebe). Napomena: opet vrijedi da ukoliko neće biti moguća migracija podataka iz nekog razloga, neće biti prebačena punomoć
ubuduće, morate voditi brigu da Vam svaka odgovorna osoba da punomoć – isto će raditi putem aplikacije unutar same eRGFI aplikacije. Preporuka je Ministarstva pravosuđa i uprave da se koriste eOvlaštenja u dijelu u kojem su potpuno funkcionalna, a to znači u slučaju kada je samo jedan zakonski zastupnik.
trenutno postoji izazov sa strancima vlasnicima – svatko tko će imati problem da putem aplikacije e-Ovlaštenja ne može za neki svoj gospodarski subjekt dodijeliti punomoć, morat će se javiti registarskome tijelu npr. sudski registar, u kojemu mora biti upisan OIB fizičke osobe i ime i prezime kako bi regulirao svoje pravo
napominjemo da prokurist nije ovlaštena osoba (od prokuriste ne možete dobiti punomoć)
svi predani GFI POD obrasci do 28.02.2025. godine ostat će u staroj aplikaciji, bez obzira na koju se godinu odnose, i neće biti vidljivi u novoj aplikaciji (predlažemo da potvrde preuzmete i spremite na svoje računalo jer će se ta aplikacija nakon određenog vremena ukinuti i nećete više imati pristup)
nova aplikacija bit će besplatna, a sve postojeće punomoći ne trebate raskidati jer će se iste raskinuti automatski i FINA Vas neće teretiti za budući trošak
kako će to funkcionirati u skoroj budućnosti? Kad predate izvještaj, sve ovlaštene osobe dobit će obavijest o tome u korisnički pretinac (ne Vi kao opunomoćenik, nego ovlaštene osobe obveznika predaje izvještaja). Ako vi kao opunomoćenik koji ima pravo na učitavanje i potpisivanje potpišete izvještaj u ime svih zakonskih zastupnika, izvještaj će se smatrati potpunim (zaprimljenim u RGFI) i potvrda o predaji će se automatski poslati svim zakonskim zastupnicima u njihove osobne korisničke pretince te na mail poslovnog subjekta. Vi kao računovodstvo tu istu potvrdu ćete moći preuzeti kroz opciju Pregled dokumentacije. Ako odlučite ne potpisati (iako imate punomoć) sustav će automatski pozvati zakonskog zastupnika na potpis i izvještaj neće biti zaprimljen dok se ne prikupi potpis tog zakonskog zastupnika koji nedostaje. Isti slučaj je i kada nemate pravo potpisivanja, sustav poziva zakonske zastupnike na potpis čim izvještaj učitate putem nove RGFI aplikacije.
ako izvještaj ne potpišu do roka u kojem se izvještaj treba predati, smatrat će se da izvještaj nije predan (npr. vi kao računovodstveni ured predat ćete izvještaj 02.04.2025. godine i nemate pravo potpisa. Sve ovlaštene osobe dobit će o tome obavijest i morat će izvještaje potpisati do 30.04.2025. Ukoliko dvoje potpiše, a jedan ne, smatrat će se da financijski izvještaj nije predan). Sustav će pozivati zakonske zastupnike i na sam datum roka s upozorenjem da izvještaj još nije potpisan. Ako ga u predviđenom roku ovlaštene osobe ne potpišu biti će po isteku roka automatski deaktiviran. Obavijesti zakonskim zastupnicima dostavljaju se na Osobni korisnički pretinac u ustavu e-Građani i na mail poslovnog subjekta iz Korisničkog profila na usluzi e-RGFI. Ovakav način ponašanja sustava vrijedi za izvještaje predane za statističke i druge potrebe. Za potrebe javne objave sustav će nekoliko p**a obavijestiti zakonske zastupnike, a izvještaj će ostati u statusu nepotpisan bez deaktivacije. U oba slučaja izvještaji službeno nisu zaprimljeni u Registar i izdaje se prekršajni nalog ovlaštenim osobama za zastupanje kao i samom subjektu (pravnoj osobi).
velika (i dobra) novost je i da ćete ukoliko trebate poslati ispravak već predanog izvještaja, sve moći napraviti on-line (učitavanje novog izvještaja uz obrazloženje). Sustav Vas vodi i prikazuje poruke u slučaju da pokušate učitati nešto nedopušteno. Npr, ako postoji javno objavljeni izvještaj, sustav će Vas zamoliti da učitate Obavijest o razlozima izmjene ili ju kreirate pomoću sustava. Moguće je predati ili generirati Izjavu o neaktivnosti za one subjekte koji nisu poslovali, niti u poslovnim knjigama nemaju iskazanu imovinu ni obveze.
FINA će napraviti upute za rad u novoj aplikaciji - uputu za davanje ovlaštenja za potrebe korištenja nove eRGFI aplikacije i obrazac punomoći u slučaju kada ovlaštena osoba ne posjeduje odgovarajuću vjerodajnicu i ne može putem eRGFI-a ili eOvlaštenja dodijeliti punomoć. U tom će slučaju, u Fininu poslovnicu biti potrebno dostaviti popunjenu i potpisanu punomoć, uz presliku osobnoga identifikacijskog dokumenta opunomoćitelja i opunomoćenika (ovo će biti dostupno istovremeno kada u produkciju bude pušten novi e-RGFI što znači da u ovom trenutku još nije moguće obraditi takvu punomoć u Fini).
Na linkovima koji se nalaze na dnu ovog e-maila možete preuzeti uputu o predaji godišnjih financijskih izvještaja putem e-Usluge Registar godišnjih financijskih izvještaja (e-RGFI), kao i PUNOMOĆ za e-uslugu REGISTAR GODIŠNJIH FINANCIJSKIH IZVJEŠTAJA.
Sretno nam svima!
Sekcija računovođa Hrvatske obrtničke komore
Datoteke za preuzimanje:
e-RGFI davanje ovlaštenja.pdf
e-RGFI punomoć šalter.pdf