03/08/2023
‼️ Четене с разбиране - до 4 минути ‼️
Уважаеми клиенти и партньори,
Искаме да ви информираме за промените в ЗДДС и ЗКПО, за които Ви информирахме преди 3 седмици са приети и обнародвани, с известни промени. Можете да препратите информацията и до други ваши партньори, които биха имали полза.
1. Разпределение на дивиденти - промените са, че:
- суми до 1000лв.ще могат да се разпределят в брой
- суми над 1000лв.задължително ще се разпределят по банков път
Логиката според нас, е че по този начин МФ се стреми събира дължимият данък дивидент ВЕДНАГА в момента, в който се потребява печалбата.
Пример до момента: Собственик има 100 000лв.печалба за годината, като от тази сума е ползвал част от нея за изплащане на работни заплати и част за лични нужди. При висок размер на касата, сега може да се разпределят дивиденти до 10 000лв.в брой, и собственика може да плати данък дивидент и дори 18 месеца, след като ги е разходил.
Това ограничение цели данъка да се плаща в месеца, в който печалбата се потребява, защото иначе рискува да попадне в деклариране по т.2 по-долу.
2. Ежемесечно деклариране в справката декларация по ЗДДС на наличните суми в брой в касата на дружеството и по банкови сметки. Вземанията и разчетите със собствениците и персонал над 50 000лв.
- Когато в края на календарно тримесечие ОБЩАТА СУМА на налични парични средства в КАСИТЕ, размерът на ВЗЕМАНИЯТА / включително и предоставени заеми/ надхвърля 50 000лв., регистрираните по ДДС лица, декларират поотделно за съответното календарно тримесечие
1. сумата на налични парични средства в касите
2. размер на вземанията /включително от предоставени заеми/ от собствениците физически лица
3. размер на вземанията /вкл.от предоставени заеми/ от работници, служители, лица, наети по договор за управление и контрол, и подотчетни лица.
Това е пряко свързано с т.1 Регулярното ползване на парични средства, срещу които няма разходо оправдателни документи води до натрупване на високи касови наличност.
Част от т.нар.счетоводни салами, които се ползваха до момента като оформяне на част от касата в разчети със собствениците под формата на договори за заем и други подобни, също се ограничава и когато сумата на тези разчети надхвърли 50 000лв., то същите ще се декларират ВСЯКО ТРИМЕСЕЧИЕ.
По този начин от НАП ще имат регулярна информация, а не веднъж годишно както е досега и то за период приключил преди 6 месеца. Това ще им позволи лесно да сортират фирмите с най-големи наличности, респективно да започнат проверки / ревизии срещу фирмите и респективно срещу физическите лица.
Първоначално внесенето предложение от Асен Василев беше прага да е до 10 000лв. При запазване на правителството и анализ на мерките, то е възможно с бюджета за 2024г.или 2025г.тези прагове да бъдат намалени от настоящият размер.
*Краткосрочният ефект от мярката е да се повиши събираемостта на момента, в който печалба се потребява.
** Дългосрочният ефект от мярката е да работодателите да започнат да осигуряват работниците на реалните възнаграждения, които изплащат или да се съкрати разликата.
Има и други промени, които касаят основно фирми с персонал над 100 човека.