BG Accountant LTD / БГ Акаунтант ЕООД

BG Accountant LTD / БГ Акаунтант ЕООД БГ Акаунтант ЕООД предлага професионални счетоводни услуги и консултации във сферата на данъчното законодателство.

Годишни декларации на физически лицаДо 30.04.2026г следва да подадете годишна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, ако през 202...
17/03/2026

Годишни декларации на физически лица

До 30.04.2026г следва да подадете годишна декларация по чл.50 от ЗДДФЛ, ако през 2025г сте:

✅ ️продали имот или вещ (включително чрез куриер)
✅️ отдавали под наем имот или вещ на юридически лице
✅️ получили суми по граждански договор
✅️ получили суми по банкова сметка за извършване на услуги или продажба без документ
✅️ извършвали дейност като ЕТ или земеделски производител
✅️ удържан Ви е данък по трудово правоотношение и имате деца под 18г, за които може да възстановите този данък

За тези и други въпроси, свързани с Годишно деклариране на доходите - Счетоводна кантора БГ АКАУНТАНТ.

28/11/2021

Относно готвените промени в ЗДДС
ЦИТИРАНО:
🟡 Колеги, нека да поразсъждаваме с примери (без емоции) относно плановете на бъдещия финансов министър Assen Vassilev, който желае през дневниците по ЗДДС да се следят, както плащанията по фактурите, така и салдата на касите. Което според мен е леко абсурдно, защото: първо не това е целта на дневниците по ДДС и второ няма как да стане цел, тъй като няма как да се проследяват в самите дневници последващите плащания и доплащания по фактурите, освен ако през дневниците не подаваме и голямата част от следващите движения на сметките тип “каса”, ”банка” плюс прихващанията и отписванията. И това вече няма да са дневници за покупки и продажби, а дневници за покупки, продажби, плащания, прихващия, отписани вземания и задължения и последния да затвори вратата...

🟡 Ще го илюстрирам с пример:

Ако подадем в дневника една фактура като неплатена и тя съвсем редовно се плати по банков път 10 дни след подаване на дневника в НАП, то за да бъде актуално състоянието на тази фактура в НАП, в следващия дневник трябва да подадем запис и за банковото плащане по нея. Иначе би било нецелесъобразно да се искат само данни за платени/неплатени/частично платени фактури към даден момент, защото тази информацията ще е напълно неактуална за НАП още на следващия ден, тъй като тази информация се мени ежедневно.

Нещо повече, в голямата част от дневниците по ДДС фактурите биха се подавали директно като неплатени, понеже по-честата търговска практика е фактурите да бъдат плащани в последствие. ЗДДС задължава търговеца независимо дали стоката/услугата му е заплатена, то щом е предадена/извършена на клиента, фактурата трябва да се издаде.

Ще възникнат въпроси, ако една фактура от съответния месец е платена в следващия месец, но преди подаването на декларацията по ЗДДС (14-ти на следващия месец), то как я отчетем тази фактура в НАП – платена или неплатена? Защото към датата на подаването на информацията в НАП (14-ти следващия месец) тази фактура е платена, но към края на отчетния месец по справката по ЗДДС, тази фактура е била неплатена. Тук дори не включвам подварианти, ако една фактура се плаща на 7-8 части какво следва да се отчита в дневника.

🟡 Изводи: Фактурите не могат опростено да се отбелязват като платени/неплатени/частично платени в дневниците по ДДС и това да носи смислена информация за НАП, защото още на следващия ден тази информация ще е неактуална. Това упражнение освен, че е със съмнителна ефективност, ще доведе до големи разходи за бизнеса по актуализация на счетоводния софтуер. Въпреки заявките за облекчения на бизнеса, реално ще има големи усложнения, особено за малките фирми, които нямат нужда от ежедневно водене на счетоводство и които се обслужват изнесено в счетоводни кантори.

🟡 Относно подаване на салдата за касовите наличности в декларацията по ЗДДС:

Пример: Счетоводна фирма подава в НАП касова наличност към края на месеца за клиент Х в размер на 800 лв. Обаче се оказва, че има една непредадена/изгубена/забавена фактура за покупка от предходния месец на стойност 100 лв., която е платена в брой. Дребен пропуск, който работещите от реалния сектор, знаем, че се случва често и който по никакъв начин не ощетява бюджета. Съответно счетоводна фирма я осчетоводява в следващия месец, но с по-ранната ѝ дата. Това води до промяна на счетоводното салдо на касата в предходния месец от 800 на 700 лв., което салдо вече е подадено в НАП със сума 800 лв. Ще коригираме ли? А ако фактурата е от преди 5 месеца? - това значи корекция в НАП на салдата на касите за 5 месеца назад. А ако фактурите са 5-6, се получава едно нескончаемо коригиране всеки месец за месеци назад.

Дори строгият Закон за ДДС ни дава право да включим една фактура в дневника в рамките на 12 месеца след издаването ѝ. Дори в Закона за счетоводството, съгласно облекченията предвидени в Директива 2013/34/ЕС, се въведе облекчение за най-малките фирми инвентаризацията да е най-малко на 2 години, а не на 1 година. Година забележете, тук говорим за инвентаризация всеки месец. Подобни нови правила биха утежнили и без това по-тежкото администриране в България.

🟡 Надявам се, да не се получи, както с необмисленото въвеждане на СУПТО, чиято съдба всички знаем. Многократно отлагане на влизането в сила, докато накрая бе отменено, като всичко това причини много нерви, разходи и ресурси на бизнеса, счетоводителите и програмистите, и то най-вече на тези, които спазват правилата.

Моля, някой колега, който е близък с новите бъдещи управляващи или е подписал декларация за почтеност пред Kiril Petkov и конкретно бъдещият министър на финансите му има доверие, да им ги поразясни тези неща, защото се уморихме от експерименти. Нека си продължават с промяната, но да е добре обмислена, да не се искат някакви данни самоцелно, защото това води до повече административна тежест, особено за малките.

22/11/2021

Данъчно облекчение за деца за 2021 г.

Размери на данъчното облекчение за деца (по чл. 22в от ЗДДФЛ) :
• при едно ненавършило пълнолетие дете – данъчна основа 4500 лв.; - сума за получаване 450 лв.
• при две ненавършили пълнолетие деца – данъчна основа 9000 лв.; - сума за получаване 900 лв.
• при три и повече ненавършили пълнолетие деца – данъчна основа 13500 лв.- сума за получаване 1350 лв.
• Важно: Лицето, което ползва данъчно облекчение НЕ ТРЯБВА да има задължения към НАП. Фишовете и глобите от КАТ са задължения към НАП !!!
• Преди да представят необходимите документи за ползване на данъчно облекчение, лицата трябва да проверят данъчно-осигурителната си сметка. Ако имат неплатени задължения, следва да ги погасят преди да поискат парите , за да се възползват от данъчната отстъпка.

I . Вариант - Ползване на облекченията с подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ - подава се лично от лицето с електронен подпис или ПИК от НАП.
Лицето, дори да има само доходи от трудови правоотношения, може да ползва облекченията с подаване на годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ - (попълва Приложения № 1 и № 10). + декларацията за ползване на данъчното облекчение за деца по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ (образец 2005) и/или декларацията за ползване на данъчното облекчение за деца с увреждания по чл. 22г, ал. 7 от ЗДДФЛ (образец 2006). + банкова сметка на лицето.
По принцип облекчението се ползва само от единия родител. Допустимо е, когато размерът на облекчението надвишава/ т.е. е по-голямо от / сумата на годишните данъчни основи на единия родител, разликата да се ползва от другия родител, като подаде годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2021 г. В тези случаи сумарно размерът на данъчното облекчение, ползван от двамата родители, не може да превишава допустимия размер, според броя на децата.
Примери, най- чести случай в практиката :
1. Лица, които през годината са били по майчинство или са получили други обезщетения и необлагаеми доходи, не е възможно да ползват данъчни облекчения, тъй като не са получавали облагаем доход и съответно не формират годишна данъчна основа, към която да се прилага намалението/ облекчението.
2. Вие сте самоосигуряващо се / СОЛ / лице без личен труд и сте се осигурявали върху 650 лв. или повече / сумата няма значение / през 2021 година. Осигуровките, които сте внесли са по фондове ДОО, ДЗПО и НЗОК и са 31,3% от сумата 650 лв. , ако се осигурявате на висок процент, т.е. с право на болничен. В този случай вие нямате удържан данък общ доход / ДОД / - не е възможно да ползвате данъчни облекчения, поради факта, че данък не ви е удържан.
3. Вие сте самоосигуряващо се / СОЛ / лице С личен труд и сте се осигурявали върху 650 лв. през 2021 година. Осигуровките, които сте внесли са по фондове ДОО, ДЗПО и НЗОК и удържаният данък е в размер на 12 месеца по 44,66 лв. или общо годишно 535,92 лв. В този случай имате право на данъчно облекчение за 1 дете 450 лв. Ако имате 2 деца облекчението е 900 лв. , но вие имате право да ползвате само 535,92 лв. / т.е. колкото е удържаният ви данък/. За разликата до 900 лв. може да кандидатства бащата на децата. Как се получава тази сума : Осигурителен доход 650 лв. * 31,3% = 203,45 лв. осигуровки за ДОО,ДЗПО и НЗОК. 650 лв. – 203,45 = 446,55 лв. данъчна основа , и върху нея се начислява данък ДОД - 10 % . Или 446,55 * 10 % = 44,66 лв. данък общ доход за 1 месец. За 1 година / 12 месеца / 44,66*12= 535,92
4. Вие сте работник/ служител или на ДУК с ТЕЛК 50% или над 50% и не ви се удържа данък поради телковото решение. - не е възможно да ползвате данъчни облекчения , поради факта, че данък не ви е удържан. Тук може да възникнат различни варианти според сумата върху която ви осигуряват. Ако след удръжките за осигуровки данъчната основа / облагаемият доход / е до 660 лв. месечно / или годишно 12 мес. * 660 лв. = 7920 лв.- облекчението за ТЕЛК / - тогава данък не ви се удържа и нямате право на тези облекчения. Ако месечният ви облагаем доход е НАД тези 660 лв. – тогава ви е удържан данък ДОД и ИМАТЕ право на тези облекчения – до размера на удържаният данък – в този случай погледнете т.5
5. Вие сте работник/служител или на ДУК и през 2021 ви е удържан ДОД. – имате право на данъчни облекчения, според броя на децата. Сумата , която ще получите е според удържаният ви данък. Ако данъкът, удържан през годината е по-голям от облекчението / 450 лв. за 1 дете , 900 лв. за 2 деца и т.н. / - тогава ще получите пълният размер на облекчението. Ако сумата на данъка е по- малка например 360,45 лв. и имате едно дете – вие ще получите сума равна на данъка, който ви е удържан. Т.е. 360,45 лв. Остатъка от облекчението може да поиска другият родител.

Пример как се изчислява :
Например получавате месечна заплата бруто в размер на 1000 лв. месечно, чисто нетно възнаграждение за получаване - 775,98 лв.
Върху тези 1000 лв. ви се удържат вноски за ДОО, ДЗПО и НЗОК в размер на 137,80 лв. или 13,78%
1000 – 137,80 = 862,20 лв. – това е данъчната основа / облагаемият доход / от която ви се удържа ДОД / данък общ доход / - 10%
862,20 * 10% = 86,22 лв. - данък общ доход ДОД
862,20 - 86,22 = 775,98 лв. чисто за получаване = нетна заплата
Така за 2021 г. за 12-те месеца са ви удържани 12 месеца по 86,22 лв. или общо 1034,64 лв. ДОД.
От тази сума имате право на данъчни облекчения – съответно за броят деца.
II. Вариант - да поискате тези облекчения през работодателя.
Тук процедурата е по - сложна от гледна точка на счетоводството. За самият работник е много по-лесно да подаде декларацията по чл. 22в, ал. 8 от ЗДДФЛ (образец 2005) при работодателя и да си изиска сумата на данъчното облекчение.
Но тези декларации се подават предимно от счетоводителите / собствениците и управителите на фирмите едва ли биха се наели да я подадат те-лично , а и едва ли знаят как се подава/ .
Аз, в качеството на счетоводител , декларирам, че съм счетоводител на съответната фирма, и не съм персонален личен счетоводител на работника. Това значи, че не съм длъжна да подавам тази декларация от името на работодателя. Освен нея счетоводителя изготвя и подава и доста други персонални декларации, които го задължиха да подава. Става въпрос за декларация по чл. 73 , в която се описват доходите и удържаните суми за осигуровки и ДОД на всеки един работник поотделно. За този наш труд никой не ни заплаща допълнителна сума.
Няма да изброявам колко още справки ще трябва да правим месечно за работодателя, при положение , че той ви изплати тези облекчения. Счетоводителите знаят за какъв труд става на въпрос. Затова заявявам, че ако работник желае да подаде тази декларация през работодателя си това ще му струва сумата от 600 лв. за един работник! За сумата издавам и съответната фактура с получател – служителя /работника/. Сумата се заплаща от работника /защото декларацията е в негова полза / в срок денят преди датата на подаване на декларацията.
От къде идва тази сума, може би ще попитате - 12 месеца / 1 година / по 50 лв. месечно за ежемесечните справки, които ще правя за напред относно прихващане на данъка от следващите ви бъдещи доходи /заплати/ и деклариране на приспаднатите данъците пред НАП. Тук споменавам, че е желателно въпросната декларация по чл. 22, да се подаде заедно с декларация по чл. 50 + необходимите приложения еднократно – т.е. наведнъж всички приложения към ГДД. При това положение ние , счетоводителите няма как да знаем дали всеки един работник няма данъчни задължения / само тогава има право на тези облекчения / . Не е моя работа и не съм длъжна да правя такива справки на всеки един работник по отделно.
Ще помоля и друго служителите, които ще си подават такава декларация лично. Моля ви да я подадете след дата : първи март. Имате достатъчно време през периода от 01.03.2022 до 30.04.2022 г. Защо ли ? Защото ние счетоводителите сме длъжни да подадем по-горе споменатите декларации по чл. 73 за доходите ви в срок до 28. Февруари – за всички лица / служители във фирмата / едновременно и общо. И от 01 март в системата на НАП ще е налице цялата информация за изплатените ви доходи от работодателя и удържаният ви данък. И няма как аз да подам въпросната декларация до 10 януари примерно, защото служителят бърза да си подаде ГДД на 15 януари и да получи тези суми. Моля ви, родители – уважавайте нашият труд, който и без това е недооценен и не- достатъчно платен .
Тази процедура ще натовари допълнително и работодателя ви. Примерно за 5 служителя с по 2 деца ще трябва да плати сумата от 5*900= 4500 лв. накуп до 31.януари. Това може би ще затрудни финансово фирмата.
Цялата процедура все още не е съвсем ясна и моля да изчакате съответните указания на ТД на НАП, а не да изисквате от нас - счетоводителите да ви даваме разяснения относно процедури, които все още не са определени и узаконени от органите на НАП.
За възникнали въпроси относно правата ви, моля ви не ми звънете на мен по телефона . Представете си , че съм счетоводител на 20 фирми с по 20 души персонал. Няма как да повтарям това на всеки един служител по отделно. Все пак е края на годината и ние счетоводителите имаме достатъчно работа.

За тази цел НАП има безплатни консултации всеки четвъртък от седмицата от 14,00 до 16,00 часа.
Телефоните за консултации в град София са:
• по прилагането на ЗДДФЛ – тел.: 9859-6736; 9859-3456
За другите градове – потърсете в интернет.

30/04/2019

А ВИЕ ПОДАДОХТЕ ЛИ СИ ЛИЧНАТА ДЕКЛАРАЦИЯ? СРОКЪТ ИЗТИЧА ДНЕС!

There is an unknown connection issue between CloudFlare and the origin web server. As a result, the web page can not be displayed.

Address

Aksakovo

Opening Hours

Monday 09:00 - 17:00
Tuesday 09:00 - 17:00
Wednesday 09:00 - 17:00
Thursday 09:00 - 17:00
Friday 09:00 - 17:00

Website

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when BG Accountant LTD / БГ Акаунтант ЕООД posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share

Category